Umowa przedwstępna to inaczej pactum de contrahendo. Polska nazwa liczy siedemnaście liter, łacińska ma o dwie więcej. No i gdzie tu słynna rzymska zwięzłość?
Mochnacki: „Jest więc patriotyzmem w Rosji niewola”. Minęły prawie dwa wieki. I nadal ma rację.
Ostatki pańszczyzny w Polsce zniesiono ustawą z 20 marca 1931 r. Nie do wiary! Trzeba jednak przyznać, że ta sprawa dotycząca kilku wiosek w Spiszu jest niezwykle dokładnie opisana.
W tej myśli WSZYSTKO jest prawdą: „Sposób, w jaki COŚ robisz, jest sposobem, w jaki robisz wszystko”. Powiedzenie: Tom Waits, powiększenie liter: moje.
Art. 48 ustawy o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich brzmi: „Tworzy się Komisję”. Nadzwyczajny rekord zwięzłości, komisja też nadzwyczajna. No i to „tworzy się” dane na końcu ustawy, a nie na początku…
Paliwem jest benzyna, ropa, gaz płynny, etc. Z zaskoczeniem znalazłem „paliwo” w historycznym drobiazgu z 1864 r. jako nazwę chrustu zdatnego do palenia w piecu.
Rosja bolszewicka – ustami Lenina – zapowiadała wiosną 1919 r., że przyjdzie z pomocą rewolucjom komunistycznym w Monachium i na Węgrzech. Rosja współczesna – ustami Putina – zapowiada, że… Niezmożony duch zajmowania się innymi.
Zastanawiałem się, czy pisma urzędowe Franza Kafki zostały kiedykolwiek wydane. Dzięki Łukaszowi Musiałowi, wybitnemu tłumaczowi Kafki i Walsera, wiem teraz, że w 1984 r. ukazały się w Niemczech Kafkowskie Amtliche Schriften. Ich kolejna edycja kosztuje prawie 200 euro. Czy to dużo? Nie, skoro stać nas na proces (z małej litery), w którym kara nałożona przez TSUE na Polskę wynosi dziennie… 5000 razy więcej.
Eugène Labiche (1815-1888) napisał prawie setkę fars i komedii. W wielu z nich występuje postać rejenta, arcyważnej osoby w każdym francuskim miasteczku. W naszej literaturze, jak wiadomo, zawód ten reprezentuje Milczek z „Zemsty” pospołu z właścicielem charta Kusego w „Panu Tadeuszu” (jeden i drugi nie przedstawiają się najlepiej).
Decyzja przedsiębiorcy Przemysława Krycha o przeznaczeniu udziałów w spółce wydającej „Rzeczpospolitą” (po publikacji artykułu Jacka Kurskiego) na cele społeczne winna być przykładem także dla zwykłych obywateli. Tysiące naszych „stówek” miesięcznie może zrobić wiele dobrego.
Wcześniej, przed kryminalno-więzienną grypserą, była kmina. W języku francuskim tę mowę nazywano argot. Czyżby szwargot dotarł do nas zza paryskich krat?
Senat na 100% odrzuci ustawę o wpływach. Sejm na 100% uchwali ją ponownie. Prezydent …
Tydzień temu na katowickim grobie Wojciecha Korfantego widziałem wielki wieniec od premiera Morawieckiego. Korfanty, zmuszony do emigracji, uwięziony po powrocie do kraju, zwolniony z warszawskiego aresztu na krótko przed skonaniem… Jakże pokrętne są te oznaki szacunku dla dawnego wicepremiera ze strony marzących o uwięzieniu niedawnego premiera…
Ę w XVIII wieku… Podręcznik „Układ gramatyki dla szkół narodowych” wydany w Warszawie w 1785 r. ma taką oto notkę na karcie tytułowej: „W Drukarni Michała Grölla, Xięgárza Nadwornégo J. K. Mci”. Nawet francuskie znaczki nad a i e są zgodne z oryginałem.
Podaję dosłownie: „Bez pozwolenia nie wolno w mieszkaniu prowadzić proceder”. To par. 14 regulaminu mieszkań pracowniczych Huty „Falva” w przedwojennym Śląsku (Katowice, kwiecień 1935 r.). I bądź tu mądry!
Nieufność: źródła i konsekwencje – to książka wyjaśniająca, dlaczego żadne afery i łgarstwa nie szkodzą PiS-owi. Gdy tylko ukaże się w sieci (www.ipwc.pw.edu.pl), winna mieć roboczy podtytuł: „Swój lgnie do swego”.
A na koniec kolejna korespondencja mego przyjaciela Piotra (taki właśnie wybrał psudonim): „Zmarły niedawno Carlos Ruiz Zafón napisał był ongiś powieść »Cień wiatru«. Szkolny kolega jej głównego bohatera, nieudacznik i nienawistnik, odnalazł się w dorosłym życiu jako zaangażowany funkcjonariusz frankistowskiej dyktatury, zdolny do największych podłości. Sam nie wiem, dlaczego ta kreatura przypomniała mi się akurat teraz”.
Marian Sworzeń
prawnik, pisarz, członek PEN Clubu
www.marian-sworzen.pl
Ilustracja: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Wojciecha Korfantego, 1931 rok