Okiem sędziego: Sędzia na castingu

0
(0)

Czekam, podobnie jak większość sędziów, żeby przekonać się, którzy spośród nas zwiedzeni wątpliwym prestiżem zasiadania w ciele w pełni kontrolowanym przez polityków, skuszą się na kandydowanie do KRS,

Jest coś upokarzającego dla sędziego w całej tej, dopiero co uchwalonej, niekonstytucyjnej procedurze wyboru do KRS. Oto po zdobyciu poparcia czy to obywateli czy innych sędziów i złożeniu niezbędnych dokumentów u Marszałka Sejmu, przedstawi on listę kandydatów klubom poselskim.

I tu zaczyna się casting! Kluby będą sobie wybierały kto im pasuje. A jak? Wedle jakich kryteriów? Tego nie wiadomo. Może kto przystojniejszy? A może czy wydawał wyroki, które nam pasują? Trzeba będzie szybko sprawdzić jak sędzia orzekał w sprawach protestów wyborczych, a jak w sprawie wniosku o areszt dla naszego kolegi. I jeszcze jaki wydał wyrok, gdy polityk z naszej partii pozwał polityka z partii przeciwnej za słowa o łapówkach. Trzeba będzie poparcie posłów zdobyć. Konieczne będą spotkania z klubami, a może nawet wizyta w wygodnym gabinecie szefa klubu poselskiego.

Dla mnie jest to upokarzające i niegodne sędziego. A do tego tak normalnie sprzeczne z zasadą niezależności sądów od innych władz.

A ci którzy zdecydują się zasiadać, mimo wezwań (choćby likwidowanej właśnie w sposób sprzeczny z Konstytucją Krajowej Rady Sądownictwa) w tym nowym gremium, niech pamiętają, że na zawsze przylgnie do nich łatka sędziów kojarzonych politycznie, jednoznacznie i mocno. Będą, w odbiorze społecznym już zawsze sędziami Prawa i Sprawiedliwości, czy też sędziami PO lub Nowoczesnej. A może będą kojarzeni z jeszcze innymi środowiskami. Ja się na to nie piszę.

Politycy i niektórzy zaangażowani politycznie dziennikarze nie pojmują, że z faktu, iż sędziowie krytykują niektóre pomysły aktualnie rządzących (bo to rządzący mogą je wcielać w życie, tu i teraz) nie wynika bynajmniej, że stają się zwolennikami innych partii. To nie tak. Złe projekty, godzące w niezależność sądów i niezawisłość sędziów trzeba zawsze krytykować.

P.S Poza tym sądzę, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie jest miejscem pracy dla sędziego, a praca tam w dzisiejszych czasach przynosi wstyd sędziemu.

Okiem sędziego

*Autor blogu jest sędzią w jednym ze stołecznych sądów. Publikujemy za jego zgodą.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments