Marian Sworzeń.  Prawo wielkich liter: SPROSTOWANIE

0
(0)

Solidarna Polska poparła PiS głosując przeciw poprawkom Senatu w ustawie o ustroju Sądu Najwyższego. Zaraz potem jej szef, minister Ziobro zawnioskował do prezydenta, by nie podpisywał ustawy wspartej w przeddzień przez jego partię. Nie muszę dodawać, że w głosowaniu podstawowym SP była przeciwko poprawkom. Niepoprawność nie do poprawy.

Prezydent Duda kierując powyższą ustawę do TK ani nie wykonał heroicznego ruchu, ani też jak niektórzy pisali nie wymierzył rządowi policzka. Wiadomo przecież, że istotą tej nowelizacji było usunięcie zmian, których on sam był autorem. Przyczyny prezydenckiej decyzji należy więc szukać nie w prawie, ale raczej w psychologii.

Równie dobrze można inaczej spojrzeć na tę sprawę. Mój przyjaciel uważa, że prezydent spośród możliwych rozwiązań wybrał wyjście najbardziej odsuwające, a wręcz uniemożliwiające wejście ustawy w życie. Zrobił w ten sposób przysługę ministrowi Ziobrze, ale nie tylko. Przyjaciel ów twierdzi, że ruch ten w swoim ostatecznym efekcie może paradoksalnie okazać się korzystny dla przyszłej naprawy Rzeczypospolitej, gdyż nie trzeba będzie odwracać skutków kolejnej poronionej ustawy.

Obawy, że Trybunał Konstytucyjny z racji wewnętrznego skłócenia nie wyda orzeczenia po myśli rządzących są wedle mojej oceny niesłuszne. Członkowie TK dobrze wiedzą, kto ich tam posłał, a jeśli nie, zostanie im to przypomniane (zwłaszcza teraz, kiedy Komisja Europejska formalnie rozpoczęła kwestionowanie statusu Trybunału). Bardzo, a to bardzo chciałbym się w tej sprawie pomylić!

Sprostowanie protokołu nie jest zwykłym przekreśleniem błędnych słów i dopisaniem właściwych. Musi być wniosek, wysłuchanie protokolanta, potem postanowienie ze wskazaniem błędu i podaniem nowej treści, do tego podpis, data, pieczątka wszystko w odpowiedniej kolejności, jak w protokole dyplomatycznym.

Ta przyczyna agresji Rosji wobec Ukrainy rzadko jest brana po uwagę. A jednak! Prof. Dominic Lieven w rozmowie z Janem Tokarskim („Przegląd Polityczny” nr 175) twierdzi, że nie jest to bynajmniej tylko dzisiejsza zachcianka Putina, ale przejaw rozpadu imperium procesu trwającego od lat, i jeszcze niestety niezakończonego.

O ile słowo „grynderstwo” znaczące zakładanie lewych spółek w celu szybkich a podejrzanych zysków zeszło do lamusa, o tyle nie pojawiło się jeszcze określenie procederu wyposażania przybudówek partii rządzącej w wille. Proponuję „wilerstwo”. Z jednym l. Od wilczego apetytu.

W pewnej gazecie znalazłem obszerne postanowienie sądu, który zezwolił panu X na złożenie do depozytu dwóch kwot o łącznej sumie… 8 groszy. Z ogłoszenia wynika nadto, że w razie niezgłoszenia się spadkobierców, depozyt przejdzie na rzecz Skarbu Państwa. Grosz do grosza…

Anegdota stara jak świat: Pewien mędrzec obserwował strzelającego z łuku do tarczy. Widząc strzały lecące na lewo i prawo, usiadł pod samym celem ze słowami: „Nie widzę bezpieczniejszego miejsca”. I dobrze trafił.

Nie znałem tego słowa, nie ma go w słownikach… Pobaba – określenie związane z pańszczyzną – oznacza dodatkową robociznę po wykonaniu jej obowiązkowej części. Ma swoje powaby ojczysta mowa, oj ma…

Izaak Singer w książce „Urząd mojego ojca” opisuje zwyczaj towarzyszący sporom rozstrzyganym przez rabina. Otóż przed wygłoszeniem rozstrzygnięcia powaśnione strony musiały zgodnie trzymać końce chusteczki na dowód, że przyjmą wyrok.

Energiczne powstanie z miejsc i oklaski dla ministra Czarnka za sprawą wezwania Janusza Kowalskiego pokazują rolę tego ostatniego polityka w obozie Zjednoczonej Prawicy. Można nawet, i to bez obrazy powiedzieć, że stał się jej pokazowym obrazem.

Marian Sworzeń:

Ilustracja: Józef Chełmoński, Orka. Mal. ok. 1896 r.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments