Senat RP jest naturalnie predystynowanym przez Konstytucję podmiotem do wystąpienia z inicjatywą ustawodawczą, mającą na celu dostosowanie przepisów prawa krajowego do norm europejskich. Prace koncepcyjne odnoszące się do obowiązków ustawodawcy, wynikających z wyroku TSUE z 19 listopada 2019 r. i wyroku Sądu Najwyższego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 5 grudnia 2019 r. (III PO 7/18), podjęte zostały niemal natychmiast po ogłoszeniu tego rozstrzygnięcia. W skład zespołu roboczego weszli senatorowie oraz przedstawiciele organizacji społecznych i eksperci. W opracowaniu projektu wykorzystano m. in. propozycję Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Wynikiem pracy był poniższy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.
projekt-senacki sprawozdanie-komisji-ustawodawczej-oraz-komisji-praw-człowieka-praworządności-i-petycji dodatkowe-sprawozdanie-komisjiOd Redakcji Monitora Konstytucyjnego:
Ostatnia informacja z dokumentu sejmowego: „Skierowany do konsultacji (RDS)” to jak przyznanie się do wysłania listu na Berdyczów. Rada Dialogu Społecznego jest ciałem konsultacyjnym, ale przy minister Maląg, która sprawiedliwością zajmuje się o tyle, o ile chodzi o sprawiedliwy podział owoców pracy społeczeństwa. Pani Marszałek Witek może, oczywiście, tłumaczyć sią pomyłką w adresie, ale czy ktokolwiek da jej wiarę?
Choć może jest w tej dziwnej decyzji Elżbiety Witek ziarno rozsądku: w składzie RDS nie ma przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości! /pr/