Marian Sworzeń, Prawo wielkich liter: WSPÓŁWŁASNOŚĆ

5
(1)

W trzecią rocznicę – dokładnie, co do dnia – marszu „Tysiąca Tóg” z 11 stycznia 2020 r. PiS wrócił w Sejmie do kolejnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Polityka, zaiste, historyczna.

Silnik, gdy zniszczony, skutecznie unieruchamia pojazd. Na nic wtedy usuwanie wgnieceń blacharki, dociąganie sprzęgieł, uszczelnianie wentylacji, kontrola hamulców, pompowanie opon, nie wspominając o ustawianiu lusterek i zamalowaniu rys. Nawet gdyby tych napraw byłoby dwadzieścia, auto i tak nie ruszy – trzeba zacząć od silnika. Wniosek: trzeba zacząć od KRS-u.

Prezes SN, Małgorzata Manowska zakwestionowała ławników wybranych przez Senat. Nie słyszałem do tej pory o przypadku pretensji jakiegokolwiek prezesa sądu powszechnego wobec ławników zgłoszonych przez radę miejską. Mamy więc nowe terytorium destrukcji.

Ó pojawia się nieraz zamiast o w słowie doktor – słyszymy wówczas (lub czytamy) „doktór”. Wedle jednych fachowców jest to błąd językowy, według innych – regionalizm.

Łatwo będzie sprawdzić, na ile politycy PiS mieli rację biadając nad nieszczęściem Chorwacji po wprowadzeniu euro. Latem tego roku parę milionów Polaków wystąpi w roli ekspertów, badając sprawę nie tylko naocznie, a także przez kieszeń.

W dzienniku Virginii Woolf pojawia się filozof Edwin Joad. Już po jej śmierci stał się on gwiazdą BBC, prowadząc znany program radiowy. Jego kariera uległa przerwaniu po ujawnieniu informacji, że … jechał pociągiem bez biletu. Co na to poseł Mularczyk wchodzący na pasy przy czerwonym świetle?

Łączne dochody Katowic wedle budżetu na rok 2023 mają wynieść 2,7 mld złotych. Skoro tak wyglądają pieniądze prawie 300-tysięcznego miasta, łatwo zrozumieć ogrom rządowej dotacji (też 2,7 mld) dla TVP, w której pracuje niespełna 3 tysiące ludzi.

Amerykanie lubują się w eksperymentach psychologicznych. Celem jednego z nich było ustalenie, kto bardziej wierzy w kłamstwo: ten, który dostał za nie skromną nagrodę czy ten, kogo obficie wynagrodzono. Nieprzypadkowo wyszło na to, że… Zainteresowanych wynikiem odsyłam do książki Elliota Aronsona „Przypadek to nie wszystko”.

Słowa solisty i chóru połączone z muzyką to oratorium. Bywa, że dotyczy ono prawa. Przykładem są dzieła Paula Claudela o inkwizycyjnym procesie („Joanna d`Arc na stosie”) i Petera Weissa o frankfurckim procesie zbrodniarzy z Oświęcimia („Dochodzenie”).

Nie wiedziałem, że twórca „Ziemi jałowej”, T.S.Eliot lubował się w czytaniu powieści kryminalnych. Znał na pamięć obszerne fragmenty z Sherlocka Holmesa i popisywał się nimi na przyjęciach towarzyskich.

Oto fragment biuletynu „Czas Stefczyka” (grudzień 2022 r.): „Na początku lat 90. ubiegłego wieku liberałowie zafundowali Polakom szokową budowę nowego ustroju. […] Skutkiem była bieda, bezrobocie i wyprzedaż majątku polskiego”. Zakładam, że w kolejnym numerze będzie solenna przestroga przed euro. Sprawdzę.

Śmiech starożytnych, po raz kolejny… W Grecji drwiono z mieszkańców miasteczka Kyme, oto przykład: „Kymejczyk sprzedawał dom i jako próbkę obnosił wyłamany z niego kamień”.

Ćwik nie ma nic wspólnego z ćwokiem. Literowe odległości.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: Marsz tysiąca tóg

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments