Komisja senacka wnosi poprawki do ustawy o samorządowym pośrednictwie w zakupie węgla

0
(0)

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej 24 października br. rozpatrzyła ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe i zaproponowała do niej 10 poprawek o charakterze legislacyjnym, doprecyzowującym i uszczegółowiającym, w celu zapobieżenia powstawaniu wątpliwości interpretacyjnych.

Senatorowie zmienili m.in. tytuł ustawy na ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, uznając, że został on sformułowany w sposób niezgodny z zasadami techniki prawodawczej. Nie informuje on bowiem w sposób adekwatny o treści ustawy. Gospodarstwo domowe nie może zaś być stroną umowy sprzedaży paliwa stałego, gdyż nie posiada zdolności do czynności prawnych, a zakupu dokonuje osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, z przeznaczeniem dla tego gospodarstwa.

Podczas dyskusji senatorowie zapowiedzieli przedstawienie kolejnych poprawek na posiedzeniu plenarnym Izby. Potrzebę wprowadzenia zmian sygnalizowali też przedstawiciele Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich. Dotyczyły one m.in. 100-kilometrowej odległości od siedziby gminy do punktu odbioru węgla, zawarcia w statutach jednostek organizacyjnych samorządu handlu paliwem stałym czy wykreślenia zapisów o zwolnieniu wniosków o zakup preferencyjny węgla z opłaty skarbowej.

Krytyczną opinię o ustawie przedstawił przewodniczący komisji samorządu terytorialnego senator Zygmunt Frankiewicz. Według niego ta ustawa dotyczy nie tylko preferencyjnej ceny węgla, ale także jego reglamentacji. Gminy, zdaniem senatora, powinny zajmować się natomiast wyłącznie sprawami administracyjnymi a nie sprzedażą. Kluczowym problemem jest też jakość węgla i nie pomoże tu zaświadczenie w postaci aktualnego certyfikatu. W ocenie senatora ustawa rodzi szereg problemów technicznych, z których będą powstawać kolejne. Jak mówił, nie rozumie konstrukcji tej ustawy i uznaje ją za kontrproduktywną, rodzącą chaos.

Ustawa, skierowana przez Radę Ministrów do parlamentu w trybie pilnym zakłada, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel samorządom po cenach preferencyjnych będą sprzedawać PGE Paliwa i Węglokoks. Uprawniona osoba w gospodarstwie domowym będzie mogła kupić po preferencyjnej cenie 1,5 t węgla w tym roku i kolejne 1,5 t po 1 stycznia 2023 r. Aby dokonać takiego zakupu, mieszkańcy, uprawnieni do dodatku węglowego, muszą złożyć do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Gmina będzie mogła dystrybuować węgiel poprzez własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne, umowę ze składem węgla czy z inną gminą. Gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie tych przepisów, będą mogły wnosić o zwrot różnicy w cenie. Spółki komunalne i gminy podejmujące się sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie będą zwolnione z podatku akcyzowego od tych transakcji. Ustawa umożliwia ponadto wypłatę dodatku węglowego każdemu z gospodarstw domowych pod tym samym adresem, jeśli każde z nich ogrzewa się oddzielnym źródłem ciepła, zgłoszonym do centralnej ewidencji emisyjności budynków, i złoży deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

/Centrum Informacyjne Senatu/

Zdjęcie ilustrujące: kadr z TVN24

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments