Sędziowie Sądu Okręgowego w Słupsku oraz przedstawiciele Sędziów Sądów Rejonowych w Bytowie, Człuchowie, Chojnicach, Miastku, Lęborku i Słupsku wyrażają stanowczy i zdecydowany sprzeciw dla praktyki odwoływania w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych, bez uzasadnienia podejmowanych decyzji. Takie działanie godzi w zasadę jawności życia publicznego i transparentności podejmowanych decyzji personalnych, których motywy powinny być znane nie tylko środowisku sędziowskiemu, ale przede wszystkim opinii publicznej.
Nie do przyjęcia jest także praktyka informowania o zmianach kadrowych za pośrednictwem mediów, przed doręczeniem decyzji zainteresowanemu sędziemu lub z uzasadnieniem odsyłającym do braku nadzoru tych organów nad dyrektorami sądów, w sytuacji gdy odwoływani prezesi sądów nie byli uprawnieni do sprawowania nadzoru administracyjnego nad dyrektorami, którzy w zakresie zarządzania majątkiem Skarbu Państwa podlegali Ministrowi Sprawiedliwości.
Zgromadzenie wyraża również stanowczy sprzeciw wobec treści komunikatów publikowanych na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, które zastępując uzasadnienie zmian kadrowych w sądach godzą w dobra osobiste sędziów. Tego rodzaju praktyki są niezgodne z dobrymi obyczajami, zaprzeczają regułom demokratycznego państwa prawa. Zmierzają bezpośrednio do podporządkowania sądów władzy wykonawczej.
Jako uwłaczające etyce i godności urzędu sędziego Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Słupsku traktuje działania sędziów, które polegają na nieformalnym ustalaniu kandydatur na miejsce legalnie wybranych organów sądowych, podejmowane w trakcie trwania kadencji urzędujących prezesów sądów. Apelujemy do wszystkich sędziów o nie uczestniczenie w tego rodzaju postępowaniach, naruszających ślubowanie sędziego oraz o nie przyjmowanie propozycji objęcia zwolnionych w powyższy sposób stanowisk.
Zgromadzenie stoi na stanowisku o konieczności nieprzyjmowania ustaw o Sądzie Najwyższym, oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa w proponowanym kształcie. Zgadza się z tymi stanowiskami, które przestrzegają, że przyjęcie proponowanych zmian będzie oznaczało wyjście Polski z kręgu zachodniej kultury prawnej. Będzie równoznaczne ze złamaniem podstawowych standardów ochrony prawnej obywateli, w postaci prawa do rzetelnego procesu przed niezawisłym i bezstronnym sądem, wynikającego z art. 45 Konstytucji RP i art. 10 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Bez niezależnych sądów nie ma demokracji, należytego poziomu ochrony praw i wolności obywatelskich, ani też szacunku dla godności ludzkiej. Zalegalizowanie proponowanych zmian oznaczać będzie przejście z systemu opartego na zasadzie trójpodziału władzy do systemu monowładzy. Dlatego Zgromadzenie popiera apele kierowane do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowanie niekonstytucyjnych ustaw o Sądzie Najwyższym oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Zgromadzenie popiera natomiast zaangażowanie sędziów mające na celu przybliżania społeczeństwu, w tym dzieciom i młodzieży problematyki praktycznego wymiaru obowiązywania Konstytucji RP. Zachęcamy sędziów do aktywnego wspierania środowisk lokalnych w akcjach promowania świadomego obywatelstwa i zachęcania młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi w duchu poszanowania prawa.
Zgromadzenie Ogólne zobowiązuje jednocześnie władze Sądu Okręgowego w Słupsku do przesłania niniejszych uchwał Prezydentowi RP, Marszałkom Sejmu i Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Sprawiedliwości, I Prezesowi Sądu Najwyższego, Prezesowi Naczelnego Sądu Administracyjnego, Przewodniczącemu Krajowej Rady Sądownictwa, Prezesom Sądów Apelacyjnych i Okręgowych, Przewodniczącemu Krajowej Rady Prokuratorów, Prezesowi Naczelnej Rady Adwokackiej, Prezesowi Krajowej Rady Radców Prawnych, Prezesowi Krajowej Rady Notarialnej oraz do umieszczenia podjętej uchwały na stronie internetowej Sądu.
Tylko wyboru mogą przerwać ten cyrk psiaków. Potem będzie trzeba sprzątać i tymi ludźmi zasilić służby porządkowe do spraw powierzchni płaskich. Bo wyrzucić nie można.
MAm nadzieję, że wszystkie sądy zdobędą się na apele podobnej treści!