Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: PRZESZUKANIE

5
(2)

Przed stu laty, 29 września 1922 r, bolszewicy wysłali statkiem na Zachód kilkuset rosyjskich inteligentów. Całość operacji nadzorowała sowiecka bezpieka. Wśród deportowanych był filozof Iwan Iljin, którego wielkoruskie idee wyznaje obecnie Putin, eks-pracownik tejże bezpieki.

Referenda zarządzane przez Rosję mają zawsze wynik w okolicy 95 % głosów „za”. Tak będzie i teraz. Czy przebiją austriacki wynik głosowania za Anschlussem (99,7%), dowiemy się za kilka dni.

Zauważyłem, że ostatnio zniknęły biało-czerwone odznaki z klap marynarek PiS-owskich polityków. Pewno przyszedł sms: „Zdjąć, czekać na instrukcje” z legionową melodyjką „Nie noszą lampasów, lecz szary ich strój”.

Ewidentnie przemyślanym ruchem w rosyjskiej mobilizacji był brak blokady lotnisk międzynarodowych. Wiadomo, że bidoki z prowincji nie polecą nigdzie samolotem, natomiast mogą to zrobić forsiaści synale biurokratów z Moskwy, Petersburga i większych miast. I zrobili.

Setna rocznica faszystowskiego marszu zwolenników Mussoliniego na Rzym (X.1922) została uczczona przez Włochów z miesięcznym wyprzedzeniem (IX.2022). Pierwszą partią pani Meloni była, jak wiadomo, faszystowska młodzieżówka.

Znamy już datę wydania wyroku w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu MH17 – to będzie 17.XI.2022 r. Jak będzie wyglądał świat w ten jesienny czwartek?

Uparagrafić – niezwykłe słowo – pojawia się w jednym z wierszy Norwida. Oto ten fragment: „Lecz wszystko się popisze i uparagrafi”. Pewno chodziło o ujęcie w paragrafy. Jesteśmy w domu.

Kodeks postępowania karnego nie używa pojęcia „rewizja”, ale „przeszukanie”. To dowód, że nieraz obce słowa są bardziej swojskie od rodzimych.

Antoni Macierewicz otrzymał order Orła Białego za zasługi – dodajmy, bezsporne – sprzed pół wieku. Jego destrukcyjne działania z ostatnich lat nie były żadną przeszkodą dla inicjatora odznaczenia – prezydenta Dudy. Tak jakby laureat żył cichutko na uboczu i w cieniu brzozy pisał pamiętniki.

Niedaleko Mariupola znajduje się miejsce bitwy, która na dwa wieki przesądziła o historii Rosji, otwierając zarazem Mongołom drogę do podboju Europy. Mowa o klęsce nad rzeką Kałką w roku 1223, kiedy to armia Dżyngis-chana pokonała połączone siły książąt ruskich. Obecnie ten teren Ukrainy jest zajęty przez wojska rosyjskie. Im też się marzą podboje.

Inwigilacja z użyciem nielegalnego systemu jest przestępstwem. Cywilizowane konstytucje, w tym polska, gwarantują każdemu, że nie musi zeznawać we własnej sprawie. Nie musi, ale może. Minister Kamiński, odmawiając spotkania z komisją Parlamentu Europejskiego ds. Pegasusa, za kilkanaście miesięcy zrobi podobnie przed Trybunałem Stanu.

Egipt i Wenezuela, Białoruś i Togo, Brazylia i Syria, Urugwaj i RPA – co łączy te kraje? Ano ich delegacje są obserwatorami referendum zarządzonego przez Rosjan na okupowanych ziemiach Ukrainy.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: Benito Mussolini w czasie Marszu na Rzym. 28 października 1922 roku. Źródło: Wikipedia.org

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments