Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: REPARACJE

0
(0)

Reparacje to utrwalony termin, spójrzmy jednak do słownika… Czasownik reparo znaczy generalnie „znowu nabyć, odzyskać”. Gdy mowa o wojnach tłumaczy się go „zacząć na nowo, powtórzyć”. Pewno obejmuje to również batalie polityczne.

Europa musi nieustannie pamiętać o skutkach ustępstw wobec tyrana na konferencji w Monachium. By we wrześniu 2022 r. nie powtórzyła się sytuacja z września 1938 r.

Pan kocha swoją emeryturę, a nie ojczyznę! Byle dali jak najwcześniej, najlepiej zaraz po czterdziestce – to cytat z jednej z książek Sołżenicyna. Pasuje do młodych emerytów z rozwiązanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Andrzej Duda, wygwizdany w Gorzowie Wielkopolskim, powiedział manifestantom, że zawdzięczają wolność wypowiedzi protestom Sierpnia 1980. Szkoda, że prezydent RP nie zastanowił się, dlaczego tak właśnie przyjęto jego przemówienie.

Reparacje – skoro ich zapłata przez Niemcy jest oczywista – czy zostały umieszczone w projekcie budżetu na 2023 r. po stronie spodziewanych dochodów? Rzecz do sprawdzenia.

Ależ wybrał sobie Putin miejsce do wyjazdu na 1 września! – Kaliningrad. Nazwa tego wielkiego rosyjskiego miasta upamiętnia jednego z najbliższych współpracowników Stalina, którego podpis widnieje na rozkazie zabicia polskich oficerów w Katyniu. W 2013 r. widziałem w Powieńcu, małym rosyjskim miasteczku, zdewastowaną tablicę pamiątkową Michaiła Kalinina. Asymetria pamięci?

Czy znamy przypadek – hurtowego, w całości – odwołania sądu najwyższego w jakimś kraju? Ano zdarzyło się to w lutym 1955 r., gdy miałem niespełna pół roku i mieszkałem w Stalinogrodzie. Autorem owej decyzji była Rada Najwyższa w Moskwie.

Jeśli pieriestrojka doprowadziła do rozpadu ZSRR (bo tak po części było), nieobecność Putina na pogrzebie Gorbaczowa jest usprawiedliwiona. Skoro prezydent Rosji biadał nad pogrzebaniem Sojuza, trudno by się fatygował na ostatnią drogę jego współsprawcy.

Ewidentne pomniejszanie roli Lecha Wałęsy w kierowaniu strajkiem w Stoczni Gdańskiej wystawia wątpliwe świadectwo propagandowym „pomijaczom”. Kiedyś przyjdzie czas, że sami zamarzą o wymazaniu swoich nazwisk. Karmiczna symetria pominięć.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: Monachium, 29 września 1938. Od lewej: Neville Chamberlain, Édouard Daladier, Adolf Hitler i Benito Mussolini – sygnatariusze układu monachijskiego. Z prawej Galeazzo Ciano, Źródło: Wikipedia.org

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments