Ochrona dla jeńców z Azowstalu w postanowieniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (komunikat fr.)

0
(0)

25 sierpnia Europejski Trybunał Praw Człowieka postanowił, że wniosek o zastosowanie środków tymczasowych złożony przez rząd Ukrainy w sprawie ukraińskich jeńców wojennych – w szczególności tych wziętych do niewoli przez wojska rosyjskie w fabryce Azovstal w Mariupolu – jest objęty decyzją wydaną 30 czerwca 2022 r. w sprawie Oliynichenko vs. Rosja i Ukraina.

We wspomnianym postanowieniu dotyczącym schwytanego [przez Rosjan] w Mariupolu ukraińskiego żołnierza Trybunał postanowił, że środki przyjęte w [jego] sprawie będą miały zastosowanie do każdego wniosku złożonego w imieniu ukraińskich jeńców wojennych w niewoli wojsk rosyjskich o ile będą wystarczające dowody na to, że są [oni] narażeni na poważne ryzyko i nieuchronną nieodwracalną szkodę.

Wniosek ten wpłynął w sprawie międzypaństwowej Ukraina v. Rosja (X) (nr 11055/22), która dotyczy zarzutów władz ukraińskich dotyczących poważnych i masowych naruszenia praw człowieka popełniane przez Federację Rosyjską podczas operacji, którą realizuje na terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 roku.

We wniosku rząd ukraiński żądał […], by Trybunał wskazał rządowi rosyjskiemu następujące środki:

„1) zapewnić poszanowanie praw ukraińskich jeńców wojennych wynikających z art. 2 (prawo do życia) i art. 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania) Konwencji Europejskiej Unii Praw Człowieka, a w szczególności, aby nie sądzić żadnego  ukraińskiego jeńca wojennego przez „sąd” 24 sierpnia 2022 r. lub później;

2) podać informacje o ukraińskich jeńcach wojennych, o warunkach w jakich są obecnie przetrzymywani, w tym [dopuścić] badania lekarskie lub [umożliwić] leczenie, którego potrzebują.

Rząd ukraiński utrzymuje w szczególności, że jeńcy wojenni – żołnierze pułku specjalnego Gwardii Narodowej Ukrainy „Azow”, 36. brygady [piechoty] morskiej i wydzielonych innych jednostek wojskowych, a także [funkcjonariusze] policji i straży granicznej, którzy zostali schwytani przez wojska rosyjskie w fabryce Azovstal w Mariupolu w maju 2022 r., są narażeni na poważne i nieuchronne ryzyko doznania nieodwracalnej szkody, uwzględniając plan przeprowadzenia „pokazowego procesu” ukraińskich jeńców wojskowych i biorąc pod uwagę fakty braku dostępu do jeńców, uporczywą odmowę udzielenia przez Federację Rosyjską informacji o ich stanie w niewoli oraz plany skazania ich na karę śmierci.

Postanowienie z 25 czerwca oznacza, że rząd rosyjski powinien zapewnić jeńcom z „Azowstalu” przysługującą im wszelką ochronę wynikającą z praw traktatowych.

Demande de mesures provisoires concernant des prisonniers de guerre ukrainiens
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments