23 maja to Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Z tej okazji Stowarzyszenie Iustitia rozpoczyna oficjalnie realizację ogólnopolskiego projektu pt. „Rządy Prawa Wspólna Sprawa”.
W serii nagrań na YouTube i platformach z podcastami Anna Maria Wesołowska będzie mówić o typowych sprawach, które interesują Polaków, jak np. jak kredyty frankowe, chwilówki, jak napisać testament czy jakie są konsekwencje jazdy po alkoholu. Chcemy w ten sposób wytłumaczyć jak działa prawo. Pierwsze nagranie zostanie opublikowane 23 maja.
„Politycy wiele spraw zrzucają na sądy, jak np. w sprawach frankowych, gdzie nie uchwalili żadnej ustawy i wszystko zostawiono sądom. Okazało się wtedy jak wielką wartością jest to, że podlegamy prawu europejskiemu i sądy stosują zasady ochrony konsumentów. To przykład na to, że rządy prawa to wspólna sprawa wszystkich Polek i Polaków” – mówi rzecznik prasowy SSP „Iustitia” Bartłomiej Przymusiński.
„Celem projektu jest promocja idei, o której mowa w haśle projektu, zwłaszcza wśród osób mniej aktywnych w tym obszarze (młodzież) oraz nastawionych negatywnie (osoby z małych i średnich miast z Polski wschodniej). Ważne będzie wysłuchanie oraz wypracowanie modelu polskiego sądownictwa przyszłości. Zależy nam na wysłuchaniu Polaków” – podkreśla prezes Iustitii prof. Krystian Markiewicz.
W ramach projektu odbędą się serie warsztatów i debat z sędziami podczas dużych festiwali, lokalnych pikników oraz spotkań
niezależnych, podcasty oraz nagrania na YouTube z sędzią Anna Marią Wesołowską, konkursy ogólnopolskie z nagrodami, powstanie lokalnych klubów „Rządy Prawa Wspólna Sprawa”.
23 maja rusza również witryna projektu pod adresem https://rzadyprawa.pl/, gdzie między innymi będzie mapka zaplanowanych
spotkań, relacje z wydarzeń, podcasty, publikacje oraz informacje o konkursach.
Oprócz Sędzi Anny Marii Wesołowskiej na naszej liście „twarzy” projektu mamy takie osoby jak Piotr Gąciarek, Joanna Hetnarowicz-Sikora, Maja Jabłońska, Jolanta Jeżewska, Paweł Juszczyszyn, Katarzyna Kałwak, Karolina Rokita.
Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Tak! Samorządy dla Polski. Projekt jest finansowany z programu “Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy”, który jest operatorem funduszy EOG i funduszy norweskich.