Rada Przedsiębiorczości: Wyrazem braku odpowiedzialności za państwo i dobro wspólne jest ciągłe przedłużanie prac nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

0
(0)

Apel Rady Przedsiębiorczości o likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz odblokowanie środków z KPO

Niezwłoczne uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy jest kwestią polskiej racji stanu! Odrzucenie tej możliwości dla celów politycznych rozgrywek, w obliczu tak silnego zagrożenia geopolitycznego i ekonomicznego, byłoby tragicznym błędem, przywołującym wspomnienie okrytych największą hańbą epizodów historii Polski – czytamy w apelu Rady Przedsiębiorczości.

Polska stoi obecnie w obliczu przełomowych wyzwań od czasu odzyskania pełnej suwerenności oraz transformacji gospodarczej i ustrojowej. Tuż za naszymi granicami toczy się największy i najbardziej brutalny konflikt zbrojny w Europie od czasów II wojny światowej, spowodowany nieuzasadnioną i niesprowokowaną napaścią Rosji na Ukrainę. Efektem tej wojny jest napływ blisko 3 mln uchodźców do Polski oraz ogromna destabilizacja rynków surowcowych i walutowych, a także poważne zakłócenia w łańcuchach dostaw. Wszystko to dzieje się w okresie stopniowego wychodzenia gospodarki z kryzysu spowodowanego przez pandemię i bezprecedensowej niepewności wśród przedsiębiorców, blokującej tak ważne z punktu widzenia długofalowego rozwoju inwestycje. Największą codzienną bolączką polskich gospodarstw domowych są rosnące ceny – w warunkach dwucyfrowej inflacji w ujęciu rocznym – co jest jednocześnie dla firm źródłem dotkliwej presji kosztowej. Finanse publiczne, obarczone ciężarem wydatków związanych z walką z COVID-19 oraz łagodzeniem jego skutków, stają przed perspektywą gwałtownego wzrostu kosztu finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa, z uwagi na szybujące do poziomów niespotykanych od ponad dekady rentowności obligacji skarbowych.

Przy tak wyjątkowo niekorzystnych warunkach otoczenia zewnętrznego, utrzymuje się wielomiesięczny klincz w kwestii nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej jest konieczna dla realizacji wiążącego Polskę wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i pozyskania przez nasz kraj środków o równowartości 270 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. To środki niezbędne dla kluczowych inwestycji, m.in. w obszarze ochrony zdrowia, transformacji energetycznej oraz cyfryzacji.

Wyrazem całkowitego braku odpowiedzialności za państwo i dobro wspólne jest ciągłe przedłużanie, w imię partykularnych interesów partyjnych, prac nad projektami nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Rada Przedsiębiorczości apeluje do koalicji rządowej oraz wszystkich sił politycznych reprezentowanych w Sejmie o bezzwłoczne wznowienie prac nad projektami ustaw, od uchwalenia których zależą dalsze losy środków z KPO dla Polski. Inwestycje z KPO to szansa na zabezpieczenie dalszego stabilnego rozwoju Polski w kolejnych latach, a napływ dodatkowych funduszy denominowanych w euro znacząco wsparłby prowadzone wysiłki na rzecz stabilizacji kursu złotego, a tym samym opanowania niepokojąco wysokiej inflacji. Przyjęcie jednej ustawy, likwidującej budzącą poważne wątpliwości w kontekście rządów prawa Izbę Dyscyplinarną, zagwarantuje nam te wszystkie korzyści.

Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments