Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” będzie konsekwentnie podążać drogą do przywrócenia i utrzymania w Rzeczpospolitej Polskiej praworządności. Drogę tę wyznaczyły uchwały poprzednich Zebrań Delegatów.
Nie możemy ustąpić przed bezprawiem. Jesteśmy to winni Polkom i Polakom, naszym dzieciom i wnukom oraz poprzednim pokoleniom, które walczyły o to, aby nasza Ojczyzna była wolna, demokratyczna i praworządna.
Jesteśmy przekonani, że wolna i bezpieczna Polska, to Polska w Unii Europejskiej, silna wartościami tworzącymi fundamenty państwa prawa i opartymi na nich sojuszami.
W ostatnim czasie po raz kolejny odebraliśmy bolesną lekcję, że od ataku na instytucje strzegące demokracji i wolności się zaczyna, a potem wraz z władzą autorytarną może przyjść wojna.
Wiemy, że prawa obywateli mogą być respektowane w pełni jedynie w państwie, w którym sądy są niezależne od władzy politycznej i orzekają w nich niezawiśli sędziowie.
Prawo do niezależnego i prawidłowo obsadzonego sądu ustanowionego ustawą, zgodnie z art 45 Konstytucji i art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ma zatem kluczowe znaczenie.
Apelujemy o to, by władza polityczna oraz zależne od niej organy władzy sądowniczej zaprzestały podważania traktatów europejskich, kompetencji europejskich trybunałów i instytucji oraz praw chronionych Europejską Konwencją Praw Człowieka i Kartą Praw Podstawowych.
Chcemy należeć do takiej Unii Europejskiej, której fundamentami są solidarność i praworządność.
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” będzie się angażować w rozwiązanie jednego z największych problemów, przed którym staje współczesny świat, tj. problemu uchodźców i ich praw, tak na poziomie prawnym, jak i humanitarnym. Będziemy oczekiwać tego samego od Państwa Polskiego i wspólnoty międzynarodowej.
Jesteśmy sędziami polskimi i europejskimi, dlatego współtworzymy silny europejski ruch sędziowski, który będzie skutecznie walczył o zabezpieczenie podstawowych praw i wolności. Pozwoli to na pełniejszą realizację wartości europejskich, zarówno na poziomie krajowym, jak i wspólnotowym.
Nie przywrócimy w Polsce praworządności bez likwidacji izby dyscyplinarnej i zagwarantowania, by sprawy dyscyplinarne sądziły niezależne sądy z niezawisłymi sędziami powołanymi przez legalną KRS.
Walka o praworządność nie skończy się dopóty, dopóki wszyscy bezprawnie zawieszeni sędziowie nie powrócą do pracy. W dalszym ciągu będziemy wspierać i bronić represjonowanych sędziów.
Do chaosu prawnego w naszym kraju walnie przyczyniła się neo-KRS. Organ ten jest źródłem wadliwości powołań sędziowskich.
Konieczne jest wstrzymanie dalszego działania neo-KRS i zablokowanie wyboru członków KRS na niekonstytucyjnych warunkach oraz wprowadzenie rozwiązań zawartych w projekcie Porozumienia dla Praworządności.
Wobec przejęcia przez władzę polityczną kontroli nad TK to na barkach sędziów sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych, SN i NSA spoczywa ciężar strzeżenia Konstytucji RP i zapisanych w niej praw oraz wolności.
Zwracamy się do wszystkich sędziów, także tych, którzy zdecydowali się na udział w konkursach przed nielegalną neo-KRS, aby włączyli się w dzieło odbudowy praworządności, przywrócenia pewności prawa i zaufania obywateli do Państwa.
Wierzymy, że zwycięży w nich sędziowskie poczucie odpowiedzialności i zadeklarują gotowość powrotu na poprzednio zajmowane stanowiska, ewentualnie startu w nowych, prawidłowych konkursach.
Będziemy z całą mocą dążyć do:
a) naprawienia szkód wyrządzonych w sądownictwie, ukształtowania zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz przywrócenia składu Krajowej Rady Sądownictwa do stanu zgodnego z Konstytucją RP w oparciu o projekty przygotowane przez nasze Stowarzyszenie, które jako jedyne pozwalają na wypełnienie warunków wskazanych w orzeczeniach TSUE, ETPC, SN i NSA;
b) wprowadzenia całościowego, nowoczesnego systemu sądownictwa w Polsce, opartego m.in. na silnym samorządzie sędziowskim, jednolitym stanowisku sędziego, likwidacji delegacji, transparentnych procedurach konkursowych, wysokim poziomie kształcenia kandydatów na sędziów, współpracy z pozostałymi władzami, przy jednoczesnym zachowaniu odrębności i niezależności od władzy politycznej;
c) wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego oraz udziału czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości a także podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa, zarówno przez działania własne Stowarzyszenia, jak również za pośrednictwem Fundacji Edukacji Prawnej IUSTITIA.
Zdjęcie ilustrujące: 1 kwietnia 2022 r. Pierwszy dzień zjazdu SSP „Iustitia” w Katowicach. Źródło: profil SSP „Iustitia” na FB