W programie #ŁączyNasKarne o programie Pegasus i niedopuszczalności jego użycia w polskim systemie prawnym dr hab. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego WPiA UJ rozmawia z dr. Adamem Behanem. Specjalizuje się on w badaniu przestępczości komputerowej, jest także ekspertem analizującym Pegasusa dla Senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji.
Rozmówcy odpowiadają na kilka pytań:
– Dlaczego Pegasus nie jest zdatny, by uzyskać wymagane akredytacje bezpieczeństwa wg polskiego prawa?
– Gdzie trafiają dane gromadzone przez Pegasusa i czy ktokolwiek ma nad nimi kontrolę?
– Czy służby mogą atakować telefon i samodzielnie uruchamiać mikrofon/kamerkę, by w dowolnym momencie podglądać obywatela?
– Jaka jest wartość dowodowa danych gromadzonych przez Pegasusa i czy da się w ogóle wykryć, czy dane nie zostały zmanipulowane (że wgrano na telefon figuranta dodatkowe pliki, np. zakazane zdjęcia)?
Mikołaj Małecki i Adam Behan są współautorami ekspertyzy Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego „Dopuszczalność nabycia i używania w ramach kontroli operacyjnej określonego typu programów komputerowych w polskim systemie prawnym (casus Pegasusa)”
Pegasus w Polsce = Przestępstwo ŁĄCZY NAS KARNE #3 Prowadzi Mikołaj Małecki
W kolejnym programie #ŁączyNasKarne porozmawiamy o programie #Pegasus i niedopuszczalności jego użycia w polskim systemie prawnym. Służby wykorzystywały Pegasusa, by podsłuchiwać między innymi prokurator Ewę Wrzosek, adwokata Romana Giertycha i posła Krzysztofa Brejzę w czasie kampanii wyborczej. Lista inwigilowanych jest jednak dłuższa.