ETPC: Kolejny z 94 pozwów przeciwko Polsce zakończony wyrokiem – powołanie sędziów Izby Cywilnej SN z udziałem neo KRS rażąco naruszyło praworządność

0
(0)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku wydanym 3 stycznia 2022 r. w sprawie Advance Pharm orzekł, że Izba Cywilna Sądu Najwyższego orzekającą w składzie złożonym z osób powołanych na urząd sędziego przy udziale neo-KRS nie jest sądem ustanowionym przez prawo. Narusza to prawo strony do niezależnego sądu w rozumieniu art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Istnienie neo-KRS w obecnym kształcie prowadzi do pogłębienia kryzysu praworządności.

W swoim komunikacie Trybunał przyznał, że naruszenie praw skarżącej spółki miało swoje źródło w zmianach dokonanych w polskim ustawodawstwie, które umożliwiły władzom wykonawczej i ustawodawczej ingerencję, bezpośrednio lub pośrednio, w procedurę powoływania sędziów,

W swoim komunikacie Trybunał przyznał, że naruszenie praw skarżącej spółki miało swoje źródło w zmianach dokonanych w polskim ustawodawstwie, które umożliwiły władzom wykonawczej i ustawodawczej ingerencję, bezpośrednio lub pośrednio, w procedurę powoływania sędziów, systematycznie szkodzącą w ten sposób legitymacji sądu złożonego z tak powołanych sędziów. Działalność Krajowej Rady Sądownictwa w składzie według ustawy z 2017 r. oraz jej udział w procedurze powoływania sędziów utrwaliły stwierdzoną przez Trybunał dysfunkcję ustrojową.

Trybunał przyznał skarżącej spółce Advance Pharma odszkodowanie w wysokości 18 000 EURO za naruszenie prawa do sądu.

Interwencję w sprawie zgłosiło SSP IUSTITIA, które wskazało, że od 2018 r. powołania na urząd sędziego Sądu Najwyższego były dokonywane z rażącym naruszeniem prawa. W efekcie powstały uzasadnione wątpliwości co do niezależności neosędziów SN.

Wyrok w sprawie spółki Advance Pharma kończy jeden z 94 pozwów wniesionych przeciwko Polsce dotyczących różnych aspektów reorganizacji polskiego sądownictwa wszczętej w 2017 r. Wyrokami zakończyły 4 sprawy, z których 3 już się uprawomocniły.

Publikujemy Komunikat prasowy ETPC w wersjach angielskiej i francuskiej

Judgment Advance Pharma SP. z o.o v. Poland - Systemic dysfunction in judicial appointments procedure in Poland
Arrêt Advance Pharma SP. z o.o c. Pologne - Dysfonctionnement systémique dans la procédure de nomination des juges en Pologne (1)
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments