Piotr Dominiak. Rejsy po gospodarce: Znikąd do pałacyku

5
(1)

W dzieciństwie oglądałem western „Jeździec znikąd”. Pamiętam, że bohater – Shane, pojawił się nie wiadomo skąd i na koniec odjechał nie wiadomo gdzie (w tym momencie było mi smutno). Teraz przyszło mi do głowy skojarzenie z Polskim Ładem. Nie wiadomo skąd się wziął. Do autorstwa nikt się nie przyznaje (niektórzy wskazują na tego chudziutkiego blondynka w okularkach). Trzeba by chyba wziąć na męki urzędników z Ministerstwa Finansów, żeby wydali twórcę programu. No, a dokąd nas Polski Ład doprowadzi tego nie wie nikt. Choć ostatnio poznaliśmy jedno miejsce… ale o tym na koniec.

Polski Ład to program przestawiający wiele wajch w polityce fiskalnej. Ta zaś oprócz oczywistej funkcji zbierania dochodów i przeznaczania ich na rozmaite wydatki, pełni zapominaną lub pomijaną dość często funkcję stymulacyjną. Tzn. zawarte w niej rozwiązania skłaniają podatników i beneficjentów do różnych zachowań. Do czegoś nas zachęcają, do czegoś innego zniechęcają. Pod warunkiem, że umiemy odczytać zawarte w programach i dokumentach sygnały. Wtedy ustawiamy się jakoś, próbujemy dostosować do sytuacji. Czasem zgodnie z intencjami decydentów, którzy je wymyślili, czasem niekoniecznie. Najgorzej jest, kiedy nikt nie wie o co owym decydentom chodzi. O co chodzi naprawdę, a nie w ustnych opowiastkach o tym, że chcą wszystkim (no, prawie wszystkim) zrobić dobrze.

Jakie bodźce wysyła do nas Polski Ład? Nie bardzo wiadomo, czy opłaca się pracować, czy nie opłaca? Czy warto harować, żeby więcej zarobić, czy wręcz przeciwnie, zdrowiej jest uwalić się do góry brzuchem? Czy lepiej żyć na kocią łapę, czy jednak żenić się/wychodzić za mąż? Mieć dzieci, czy nie? A jeśli już, to jaka jest optymalna ich liczba z punktu widzenia rozwiązań fiskalnych? Czy lepiej zachodzić w ciążę na początku roku podatkowego, czy korzystniej pod jego koniec? Czy lepiej rozliczać się tak, czy inaczej? Pytania można mnożyć.

Wiadomo, że dobrze by było wstrzelić się w widełki definiujące dochody klasy średniej. Czyli ci, którym trochę do tego brakuje może wezmą się do roboty. A może pomyślą, że łatwiej odpuścić, zejść do grupy formalnie uboższej, bo to człowiek mniej się spoci, skorzysta z jakiś zasiłków, a ostatecznie dorobi na czysto na jakiejś lewiźnie. A ci którzy są na górnej granicy widełek? Będą się pilnować, żeby ich przypadkiem nie przekroczyć, bo to od razu w plecy. Ci zaś, którzy tę granicę lekko przekraczają muszą sobie odpuścić, żeby jednak zubożeć w celu zarobienia na uldze. Czyli będziemy mieli współczesną wersję gry w klasy – dokładnie grę w klasę średnią.

Aha, ostatnio wydało się, do czego naprawdę Polski Ład nas skłania. Chodzi o to żebyśmy kupowali sobie pałacyki i dworki. Jak sobie kupimy, najlepiej taki zrujnowany, to na dzień dobry możemy sobie odliczyć od dochodu do 500 tysięcy złotych. Nie masz luźnych 0,5 mln, kupuj jakąś pozostałość po szlachcie zaściankowej za np. 100 000 zł. Tyle odliczysz i może w ogóle nie zapłacisz żadnego podatku. I jeszcze połowę kosztu remontów też można sobie odliczyć!

Że to ulga dla bogatych? Dla tych, których Polski Ład miał złupić? Tak wyszło. Może nie całkiem przypadkowo. Może chodzi o odtworzenie ziemiaństwa, arystokracji? O danie w skórę kupcom, rzemieślnikom, przedsiębiorcom, czyli tej cholernej burżuazji? O powrót do Polski tradycyjnej, szlacheckiej, gdzie jedni robili, a drudzy żyli. A może, po prostu, ten cały ład wymyślił Obajtek?

Piotr Dominiak

Cotygodniowe komentarze „Rejsy po gospodarce” prof. dr. hab. Piotra Dominiaka, założyciela i pierwszego dziekana Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej ukazywały się na łamach prasy gdańskiej od początku lat 90. Obecnie prof. Dominiak publikuje je na swoim profilu na FB

Zdjęcie ilustrujące: Pałac w Mierzęcinie, XIX w., Autor: 7TP (Krzysztof Bartosik). Źródło: Wikimedia Commons

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments