19 stycznia Trybunał Konstytucyjny w pięcioosobowym składzie (jakby to była jakaś błaha sprawa), rozpoczął rozpatrywanie wniosku Zbigniewa Ziobry o stwierdzenie (nie)zgodności z Konstytucją RP art. 6 ust. 1 zdanie 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i dokonywania na tej na podstawie przez sądy krajowe lub międzynarodowe oceny zgodności z Konstytucją i EKPC ustaw dotyczących ustroju sądownictwa, właściwości sądów oraz ustawy dotyczącej KRS. Projekt wyroku przygotował dr hab. Mariusz Muszyński. On też odczytał – ironicznie komentując, co w dawnej praktyce TK było nie do pomyślenia – przedstawione na piśmie stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. 18 stycznia TK oddalił wniosek RPO o wyłączenie Mariusza Muszyńskiego.
Na sali zabrakło przedstawicieli prof. Marcina Wiącka, gdyż RPO podjął decyzje o nieuczestniczeniu w tej rozprawie. Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił wcześniej udział w postępowaniu oraz przedstawił obszerne i wyczerpujące stanowisko pisemne dotyczące zarówno kwestii formalnych, jak też merytorycznej zasadności wniosku Prokuratora Generalnego. Obecność uczestnika postępowania na rozprawie przed TK nie jest obowiązkowa i nie wstrzymuje możliwości wydania wyroku.
Przedstawiamy zapis video tego widowiska, przygotowany przez nieocenioną Sieciową Telewizję Obywatelską VideoKOD
2022 01 19 Trybunał Piotrowicza
No Description
Zdjęcie ilustrujące: rozprawa K 7/21 19 stycznia, po lewej w głębi – puste miejsca, zajmowane zazwyczaj przez przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich