Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: REFERENDUM

5
(2)

Referenda w sprawach publicznie doniosłych są w Polsce rzadkością, w Szwajcarii – stałą praktyką. Bez wątpienia taką właśnie sprawą jest ustawa o TVN, ale tu referendum nie będzie. Zdecyduje prezydent. Sam jeden?

Erozja neo-KRS postępuje. Przed samymi Świętami zakazano sędziom udziału w akcjach dobroczynnych. Powołano się na zawodowe zasady etyczne, lecz zapomniano, że od sędziów wymaga się nieskazitelnego charakteru. Skoro wszystkie religie świata uważają jałmużnę za akt czynnej miłości bliźniego, a neo-KRS ma inne zdanie, mamy do czynienia z herezją w świeckim wydaniu.

Finezja! Premier o wiceministrze Mejzie: „Pan minister zawiesił swoje działania w ministerstwie celem przeprowadzenia wszelkich wyjaśnień, wiem, że w tym tygodniu postęp tych wyjaśnień ma być niejako dostrzeżony i myślę, że wtedy wszelkie decyzje będą zapadały”. Kurtuazja wobec podwładnego, dla nas – zerowy przekaz.

Excerpo po łacinie oznacza m.in. wybierać z czego, stąd nieraz na cytaty mówi się ekscerpty. Ponieważ mamy teraz okres świąteczny, proponuję wybrany ekscerpt z kanonu 201 kodeksu prawa kanonicznego: „Czas ciągły należy rozumieć jako niedopuszczający żadnej przerwy”.

Rozmowa z redaktorem naczelnym rosyjskiego portalu Meduza ukazuje tamtejsze realia („GW” z 4.12.br). Otóż status „agenta zagranicznego”, prócz wymogu sygnowania tekstów tym znakiem, oznacza też konieczność drobiazgowych rozliczeń w ministerstwie sprawiedliwości. Przypomina to obowiązek codziennego meldowanie się na komisariacie podczas warunkowego zwolnienia. I tym też faktycznie jest.

Ewangeliczny nakaz miłości bliźniego nie uzależnia jej od zgody państwa. Najnowsze oświadczenie episkopatu w odpowiedzi na apel papieża Franciszka w sprawie pomocy dla imigrantów – przeciwnie.

Nie było kogo innego? Otóż posłanka Czerwińska (notabene rzecznik prasowy PiS) poprowadziła osobiście obrady komisji sejmowej opiniującej kandydaturę polskiego delegata do składu TSUE. Zapominając, że to nie konferencja dla dziennikarzy, co rusz przerywała posłom opozycji podczas zadawania pytań. Pewno wiedziała to samo co my – że kandydat i tak przepadnie.

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o obawie popełnienia przestępstwa przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Tylko czekać, jak nasi policjanci pojadą do Luksemburga, by przesłuchać na miejscu przedstawicieli tej instytucji. Jak to nic nie da, pofatyguje się tam prok. Święczkowski. Zna przecież języki, ma posturę, jest elokwentny…

Użycie nielegalnego Pegasusa do podsłuchów to niebywały skandal. Niczego nie zmienia oświadczenie rzecznika Żaryna, że służby działają zgodnie z prawem. Pozostaje nadzieja, że za kilka lat skruszony operator urządzenia wyzna prawdę. Jak ostatnio w sprawie pani Szydło.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że „głęboko” nie zgadza się z zarzutami Unii, która wszczęła kolejną procedurę przeciw Polsce. Nie wspomniał, że z powodu decyzji trybunału Julii Przyłębskiej w sprawie, w której sam był wnioskodawcą. W sukurs pospieszył mu natychmiast minister Ziobro zwalając winę na unijnych „urzędasów”. Tyle się mówi, że obaj panowie za sobą nie przepadają. Nieprawda!

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments