Metoda kija. Dobrozmianowy system nękania niezależnych prokuratorów – nowy raport Lex super omnia

0
(0)

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia opublikowało swój kolejny, czwarty raport, tym razem dotyczący szykan, których od 2016 roku doznają niezależni prokuratorzy. Tytuł raportu brzmi „METODA KIJA. Dobrozmianowy system nękania niezależnych prokuratorów”.

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia bacznie obserwuje i analizuje rzeczywistość prokuratury jako instytucji mającej stać na straży praworządności, odpowiedzialnej za ściganie przestępstw i nadzorowanie postępowań przygotowawczych.

Aby realizować cele ustawowe prokuratura powinna kierować się najwyższymi standardami, rzetelnością, uczciwością, sprawiedliwością także w kwestii swej własnej organizacji, zasad panujących wewnątrz niej i w kwestii relacji z pracownikami. Tymczasem już od 2016 r. i wprowadzenia w życie przepisów nowej ustawy o prokuraturze, w tym także przepisów wprowadzających tę ustawę, prokuratura tych standardów nie wypełnia. Pierwsze, niespotykane wcześniej, absolutnie arbitralne i niesprawiedliwe decyzje o degradacji prokuratorów z Prokuratury Krajowej oraz z Prokuratur Apelacyjnych pokazały, że czas tej nowej prokuratury będzie okresem negatywnej selekcji ukierunkowanej na personalia, a nie kryteria merytoryczne. W miarę upływu czasu instytucja ta rozpoczęła także proces wymiany kadrowej oraz ograniczania samorządności prokuratorskiej, czyniąc instytucję samorządu prokuratorskiego iluzoryczną.

Dodatkowo na niespotykaną wcześniej skalę zaczęto inicjować postępowania służbowe i procesy dyscyplinarne dotyczące prokuratorów ośmielających się głośno i jawnie wypowiadać swoje zdanie i zasadnie kwestionować rozwiązania lansowane przez kierownictwo prokuratury. Wymiana składów sądów dyscyplinarnych dokonana w sposób zapewniający udział w nich w większości prokuratorów sprawujących funkcje w poszczególnych jednostkach organizacyjnych prokuratury sprawiła, że orzeczenia tych sądów, a dodatkowo także działalność rzeczników dyscyplinarnych obarczona jest dużymi wątpliwościami co do realnej niezależności osób pełniących wskazane funkcje i możliwości podejmowania przez nie decyzji wyłącznie w oparciu o gromadzony materiał dowodowy i przepisy prawa.

Konglomerat działań kierownictwa prokuratury dopełniają także delegacje prokuratorów do oddalonych od ich miejsc zamieszkania jednostek. Wszystko to odbywa się bez wyjaśnienia i uzasadnienia, bez wysłuchania racji prokuratorów, sprawiając, że tracą oni swą podmiotowość i stają się pionkami przestawianymi na planszy gry toczonej przez ich przełożonych.

Prokurator Krajowy w jednym z udzielonych przez siebie wywiadów stwierdził, że w prokuraturze będzie obowiązywała zasada „kija i marchewki”. Po wcześniejszych publikacjach Stowarzyszenia, w których opisywaliśmy elementy „marchewki”, oddajemy aktualnie w Państwa ręce opracowanie dotyczące systemu wywierania wpływu na prokuratorów, ograniczania w ten sposób ich niezależności i stosowania różnych form szykan.

Czas bowiem – niestety – pokazał, że w prokuraturze dla niezależnych prokuratorów zdecydowanie dominuje „kij”.

METODA KIJA - DOBROZMIANOWY SYSTEM NĘKANIA NIEZALEŻNYCH PROKURATORÓW (2)

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments