Sąd Najwyższy ma organy reprezentujące wszystkich sędziów. Nie może tych organów zastępować rzecznik prasowy i formułować w ich imieniu apeli do rządu, z którymi sędziowie się nie zgadzają.
„Oświadczenie
My, niżej podpisani sędziowie Sądu Najwyższego oświadczamy, że stanowisko obecnego kierownictwa Sądu Najwyższego zaprezentowane przez jego rzecznika Aleksandra Stępkowskiego, z którego wynika, iż Sąd Najwyższy będzie zabiegał o to, aby rząd polski złożył wniosek o ponowne rozpoznanie przez Wielką Izbę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka sprawy M. Dolińska – Ficek, A. Ozimek przeciwko Polsce, zakończonej wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 8 listopada 2021 r., nr 49898 i 57511/19, nie jest stanowiskiem Sądu Najwyższego.
Pani Sędzia Małgorzata Manowska została wprawdzie powołana do kierowania Sądem Najwyższym i do reprezentowania go na zewnątrz (art. 14 § 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2018 r. o Sądzie Najwyższym – tj. Dz. U. 2021.1904), jednak w objętej wystąpieniem Rzecznika kwestii nie wypowiadały się powołane do tego organy, w tym w pierwszym rzędzie Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego (art. 17 § 1 pkt 4 powołanej wyżej ustawy o Sądzie Najwyższym), które nie zostało do chwili obecnej zwołane po jego odroczeniu w dniu 12 czerwca 2020 r., a które posiada wyłączną kompetencję do podejmowania uchwał w innych ważnych sprawach dotyczących Sądu Najwyższego. Wskazane wyżej stanowisko przedstawione przez Rzecznika prezentuje wyłącznie poglądy jego autorów, zainteresowanych osobiście – z uwagi na ich status – wynikiem postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, a nie konstytucyjnego organu jakim jest Sąd Najwyższy.
Warszawa 10 listopada 2021 r
Sędziowie Sądu Najwyższego: