Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie jest sądem ustanowionym z mocy prawa – wyrok ETPC z 8 listopada (SSP Iustitia i komunikaty)

0
(0)

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności neo-KRS. 8 listopada ETPC wydał wyrok w sprawie Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce (49868/19 i 57511/19). SSP IUstitia relacjonuje to, co stwierdził Trybunał:

  • ETPC po raz kolejny potwierdził, że powołanie sędziów przy udziale neo-KRS uzależnionej od polityków sprawia, że taki sąd nie jest sądem niezależnym, „ustanowionym przez prawo”.
  • Naruszenie praw skarżących ma swoje źródło w zmianach legislacyjnych dotyczących powołania neo-KRS i ma znaczenie dla WSZYSTKICH powołań sędziowskich dokonanych z jej udziałem.
  • Trybunał stwierdza, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która rozpatrywała sprawy skarżących, nie była „sądem ustanowionym przez prawo”.
  • Trybunał wskazuje, że konieczne jest szybkie powołanie nowej KRS, gdzie członków- sędziów wybierają sędziowie bez udziału władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Wnioski Trybunału dotyczące niezgodności trybu powoływania sędziów z udziałem neo-KRS z wymogami „ustanowionego niezawisłego i bezstronnego sądu” będą mieć konsekwencje dla oceny podobnych skarg w innych toczących się lub przyszłych sprawach. Trybunał przyznał skarżącym odszkodowanie od Polski w wysokości po 15 000 euro, co wypłacone zostanie z budżetu państwa. To już kolejny po sprawie Reczkowicz przeciwko Polsce wyrok ETPC zasądzający odszkodowanie z uwagi na naruszenie prawa do sądu, ktorego źródłem jest niezgodne z prawem powołanie neo-KRS.

„Każde orzeczenie wydane przez tę Izbę i zasiadających w niej – neo-sędziów jest nieważne, o czym przesądził Sąd Najwyższy w uchwale 3 połączonych Izb w dniu 23 stycznia 2020 r. (sygn. akt BSA I-4110-1/20)” wskazywał Zarząd SSP Iustitii w stanowisku z 3 sierpnia 2020 r.:

Prezes Iustitii  prof. Krystian Markiewicz komentował wówczas na antenie TVN24:

My nie kwestionujemy ważności wyboru Prezydenta RP, kwestionujemy ważność decyzji wydanej w Sądzie Najwyższym – w sprawie ważności wyboru prezydenta Andrzeja Dudy na kolejną kadencję. My mówimy, że ta decyzja jest nieważna bo Sąd Najwyższy w uchwale 3 połączonych Izb przesądził, że każde orzeczenie wydane przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest nieważne.

ETPC w ostatnim orzeczeniu potwierdził to, o czym wielokrotnie alarmowało SSP Iustitia i na co wskazał Sąd Najwyższy w uchwale trzech Izb z 23 stycznia 2020 r. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie jest sądem ustanowionym zgodnie z prawem, ponieważ w całości została obsadzona przez osoby wyłonione w procedurze z udziałem neo-KRS. Przypominamy, że do kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych należą m. in. sprawy kluczowe z punktu widzenia ustrojowego i demokracji, czyli:

  • – stwierdzanie ważności wyborów parlamentarnych, prezydenckich
  • – stwierdzanie ważności referendów
  • – rozpoznawanie protestów wyborczych.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia wielokrotnie ostrzegało, że Polska, a więc wszyscy obywatele, poniosą finansowe konsekwencje działania wadliwie ukształtowanej neo-KRS. Przypominamy, że Iustitia opracowała projekt ustawy o KRS, który kształtuje sposób jej powołania i działania zgodnie z prawem polskim i europejskim.

Sędziów Monikę Dolińską-Ficek z SR w Mysłowicach i Artura Ozimka z SO w Lublinie reprezentowały przed ETPCz w ramach Komitetu Obrony Sprawiedliwości (KOS) adwokatki Maria Ejchart-Dubois i Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy Wolne Sądy –  Gratulujemy!

Judgment Dolinska-Ficek and Ozimek v. Poland - Poland must take rapid action to resolve the lack of independence of the National Council of the Judiciary Arr_t Dolinska-Ficek et Ozimek c. Pologne - La Pologne doit prendre des mesures rapides pour r_soudre le manque d'ind_pendance du Conseil national de la magistrature
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments