CCBE: wyrok TK jest sprzeczny z traktatami Unii Europejskiej

0
(0)

Wyrok wydany przez polski Trybunał Konstytucyjny 7 października wprost stanowi, że stosowanie europejskiego prawa ponad polskim prawem jest niezgodne z polską Konstytucją. Takie stanowisko jest sprzeczne z traktatami Unii Europejskiej, które Polska podpisała. – czytamy w stanowisku, które 8 października wydał Komitet Sterujący CCBE (Council of Bars and Law Societies of Europe / Conseil des barreaux européens).

W posiedzeniu bierze udział, jako przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Bartosz Grohman, sekretarz NRA.

Stanowisko zostało przyjęte podczas obrad Komitetu Sterującego CCBE (szczegółowa relacja zostanie przedstawiona w późniejszym terminie). Podczas obrad wielokrotnie rozmawiano o sytuacji w Polsce i wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 października 2021 (sygn. K13/21). Jednym z punktów obrad było wystąpienie pana Emmanuela Crabita – dyrektora do spraw Praw Fundamentalnych i Praworządności w Komisji Europejskiej. Po jego wystąpieniu omawiano sytuację w Polsce i na Węgrzech.

Z inicjatywy adw. Bartosza Grohmana – sekretarza NRA, polska delegacja w CCBE (w składzie mec. Joanna Wisła-Płonka oraz adw. Bartosz Grohman) zgłosiła projekt stanowiska, który w trakcie obrad opracował adw. Bartosz Grohman.

Mec. Wisła-Płonka zapowiedziała projekt, a adw. Bartosz Grohman przedstawił tło wydarzeń i chronologię oraz omówił treść wyroku.

Po jego wystąpieniu Komitet Sterujący CCBE jednogłośnie przyjął stanowisko dotyczące wyroku TK z 7 października 2021.

Publikujemy przyjęte stanowisko:

Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (Council of Bars and Law Societies of Europe / Conseil des barreaux européens) wyraża głęboką obawę w związku z wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego (sprawa o sygn. K13/21 z dnia 7 października 2021).
Wyrok wydany przez polski Trybunał Konstytucyjny wprost stanowi, że stosowanie europejskiego prawa ponad polskim prawem jest niezgodne z polską Konstytucją.
Takie stanowisko jest sprzeczne z traktatami Unii Europejskiej, które Polska podpisała.
CCBE przypomina, że wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą respektować podpisane traktaty i orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i przypomina, że wartości Unii Europejskiej i jej zasady muszą być stosowane przez wszystkich jednakowo.

adwokatura.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments