Po 9 miesiącach HFPC może upublicznić postanowienie sądu nakazujące prokuraturze wszczęcie postępowania ws. odmowy publikacji wyroku TK

0
(0)

HFPC otrzymała postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia nakazujące prokuraturze – po zażaleniu Fundacji – wszczęcie postępowania ws. odmowy publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r.

Publikacja dokumentu możliwa jest dopiero teraz z uwagi na udostępnienie postanowienia w drodze informacji publicznej.

Przypomnijmy, HFPC wniosła zażalenie na postanowienie prokuratora delegowanego do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie, w którym odmówiono wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. (K 47/15).

W postanowieniu prokurator uznał, że działanie Prezes Rady Ministrów nie spełniało znamion przestępstwa niedopełnienia obowiązków (określonego w art. 231 §. 1 kodeksu karnego). Zdaniem prokuratury brak publikacji wyroku nie spowodował szkody w interesie publicznym lub prywatnym.

W ocenie HFPC odmowa publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego doprowadziła do powstania szkody o charakterze ustrojowym, politycznym, ekonomicznym, a także wizerunkowym. W zażaleniu podkreślono również, że postanowienie prokuratury naruszyło co najmniej kilka przepisów kodeksu postępowania karnego, w tym zasady obiektywizmu i swobodnej oceny dowodów.

Więcej informacji na temat zażalenia złożonego przez HFPC dostępnych jest tutaj.

HFPC w tym postępowaniu reprezentował pro bono adw. prof. dr hab. Piotr Girdwoyń.

Postanowienie dostępne jest tutaj.

Od redakcji Monitora:  rzecz dotyczy wyroku w sprawie K 47/15, który został usunięty nie bardzo wiadomo przez kogo z internetowego „Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego – Zbioru Urzędowego”. Z nieopublikowanym w Dzienniku Ustaw i „znikniętym” z zasobu wyrokiem można zapoznać się w dostępnym w sieci (choć usuniętym przez kierownictwo TK) serwisie Obserwator Konstytucyjny.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments