Po 9 miesiącach HFPC może upublicznić postanowienie sądu nakazujące prokuraturze wszczęcie postępowania ws. odmowy publikacji wyroku TK

HFPC otrzymała postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia nakazujące prokuraturze – po zażaleniu Fundacji – wszczęcie postępowania ws. odmowy publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r.

Publikacja dokumentu możliwa jest dopiero teraz z uwagi na udostępnienie postanowienia w drodze informacji publicznej.

Przypomnijmy, HFPC wniosła zażalenie na postanowienie prokuratora delegowanego do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie, w którym odmówiono wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. (K 47/15).

W postanowieniu prokurator uznał, że działanie Prezes Rady Ministrów nie spełniało znamion przestępstwa niedopełnienia obowiązków (określonego w art. 231 §. 1 kodeksu karnego). Zdaniem prokuratury brak publikacji wyroku nie spowodował szkody w interesie publicznym lub prywatnym.

W ocenie HFPC odmowa publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego doprowadziła do powstania szkody o charakterze ustrojowym, politycznym, ekonomicznym, a także wizerunkowym. W zażaleniu podkreślono również, że postanowienie prokuratury naruszyło co najmniej kilka przepisów kodeksu postępowania karnego, w tym zasady obiektywizmu i swobodnej oceny dowodów.

Więcej informacji na temat zażalenia złożonego przez HFPC dostępnych jest tutaj.

HFPC w tym postępowaniu reprezentował pro bono adw. prof. dr hab. Piotr Girdwoyń.

Postanowienie dostępne jest tutaj.

Od redakcji Monitora:  rzecz dotyczy wyroku w sprawie K 47/15, który został usunięty nie bardzo wiadomo przez kogo z internetowego „Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego – Zbioru Urzędowego”. Z nieopublikowanym w Dzienniku Ustaw i „znikniętym” z zasobu wyrokiem można zapoznać się w dostępnym w sieci (choć usuniętym przez kierownictwo TK) serwisie Obserwator Konstytucyjny.

Ocena Czytelników
[Razem: 3 Średnio: 2.7]
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Możesz komentować z użyciem konta WordPress.com, Twittera, Facebooka, lub Google+.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o