HFPC otrzymała postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia nakazujące prokuraturze – po zażaleniu Fundacji – wszczęcie postępowania ws. odmowy publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r.
Publikacja dokumentu możliwa jest dopiero teraz z uwagi na udostępnienie postanowienia w drodze informacji publicznej.
Przypomnijmy, HFPC wniosła zażalenie na postanowienie prokuratora delegowanego do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie, w którym odmówiono wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. (K 47/15).
W postanowieniu prokurator uznał, że działanie Prezes Rady Ministrów nie spełniało znamion przestępstwa niedopełnienia obowiązków (określonego w art. 231 §. 1 kodeksu karnego). Zdaniem prokuratury brak publikacji wyroku nie spowodował szkody w interesie publicznym lub prywatnym.
W ocenie HFPC odmowa publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego doprowadziła do powstania szkody o charakterze ustrojowym, politycznym, ekonomicznym, a także wizerunkowym. W zażaleniu podkreślono również, że postanowienie prokuratury naruszyło co najmniej kilka przepisów kodeksu postępowania karnego, w tym zasady obiektywizmu i swobodnej oceny dowodów.
Więcej informacji na temat zażalenia złożonego przez HFPC dostępnych jest tutaj.
HFPC w tym postępowaniu reprezentował pro bono adw. prof. dr hab. Piotr Girdwoyń.
Postanowienie dostępne jest tutaj.
Od redakcji Monitora: rzecz dotyczy wyroku w sprawie K 47/15, który został usunięty nie bardzo wiadomo przez kogo z internetowego „Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego – Zbioru Urzędowego”. Z nieopublikowanym w Dzienniku Ustaw i „znikniętym” z zasobu wyrokiem można zapoznać się w dostępnym w sieci (choć usuniętym przez kierownictwo TK) serwisie Obserwator Konstytucyjny.