Juliusz Braun: Krótki komentarz do obecnej sytuacji związanej z działaniami KRRiT

5
(1)

Kluczowe znaczenie dla rozumienia uchwały przyjętej przez KRRiT [publikujemy ją poniżej – przyp. MK] ma zawarte już w pierwszym zdaniu stwierdzenie „KRRiT stwierdza, że w jej ocenie…”. Ostatnie tygodnie pokazały, że ogromna większość prawników nie zgadza się z interpretacją przepisów stosowaną przez Krajową Radę , czyli z „oceną KRRiT”, więc cała konstrukcja wewnętrznie sprzecznej uchwały oparta jest na bardzo wątpliwych podstawach.

Członkowie Rady musieli zmienić zdanie w sprawie koncesji dla TVN24 i teraz podejmują rozpaczliwe próby ratowania twarzy. Próbują też podzielić się odpowiedzialnością z innymi organami Państwa, by Jarosławowi Kaczyńskiemu przekazać komunikat: „to nie my jesteśmy winni, to koledzy”.

Czego należy się teraz spodziewać? Przewodniczący Kołodziejski, zgodnie z zapisem uchwały wystosuje wezwanie do nadawcy, czyli spółki TVN, by dostosowała swą sytuację do przepisów ustawy. Dotyczy to wszystkich kanałów a wiec również „dużego” TVN. Nadawca odpowie, że działa zgodnie z prawem. Wtedy zgodnie z ustawową procedurą Kołodziejski wyda w tej sprawie decyzję.

Decyzję nadawca zapewne zaskarży do sądu. Wspomniane na początku opinie prawne sugerują, że sąd decyzję uchyli, wtedy pozostaje odwołanie i wszystko potrwa latami.

Osobna procedura będzie się toczyć w Trybunale Konstytucyjnym, jeśli faktycznie trafi tam skarga na przepisy ustawy o radiofonii i telewizji (KRRiT nie ma prawa do złożenia skargi). Co zdecyduje TK? To już słodka tajemnica, choć zarzut jest mocno naciągany.

No i trzecia droga zapowiedziana w uchwale: kolejny projekt nowelizacji ustawy, czyli nowa wersja „lex anty-TVN”, i droga przez sejm, senat i prezydenta. Znakomity sposób na podgrzewanie konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi; ale może prezes Kaczyński ma na to ochotę.

KRRiT, działająca – co oczywiste – zgodnie z wolą PiS, poniosła spektakularną klęskę na oczach świata. Kolejne akcje tylko tę klęskę zwiększają.

Juliusz Braun

Autor, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (1999 – 2003), były prezes TVP (2011 – 2015) komentarz do obecnej sytuacji związanej z działaniami KRRiT napisał dla „Wirtualnych mediów”, opublikował też na swoim profilu FB

Uchwała__230_2021
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments