Julia Przyłębska przysyła Adamowi Bodnarowi uzasadnienie wyroku z 15 kwietnia, lecz nie publikuje go w Internetowym Portalu Orzeczeń

0
(0)

Trybunał Konstytucyjny przesłał RPO pisemne uzasadnienie wyroku z 15 kwietnia 2021 r. . Jego konsekwencją jest niemożność dalszego pełnienia przez Adama Bodnara funkcji RPO VII kadencji  po 15 lipca, gdy wyrok wchodzi w życie. Tymczasem parlament wciąż nie wyłonił jego następcy, choć kadencja minęła 9 września 2020 r. – pięć dotychczasowych prób wyboru nie powiodło się.

TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł, że przepis pozwalający RPO na wykonywanie zadań po upływie kadencji do czasu wyboru następcy – art. 3 ust 6 ustawy o RPO – jest niezgodny z art. 209 ust. 1 w związku z art. 2 i 7 Konstytucji. Przepis ten traci moc po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw (co nastąpiło po południu tego samego dnia).

Według TK w ciągu 3 miesięcy powinna zostać uchwalona ustawa, która ureguluje sytuację, gdy ustępujący Rzecznik nie ma następcy. Musi ona uszczegółowić m.in. ewentualne zastępstwo RPO do czasu powołania następcy. Trybunał sygnalizuje też parlamentowi, że problem ten dotyczy też innych jednoosobowych organów konstytucyjnych (np. NBP i NIK).

Uzasadnienie do wyroku przygotowała i odczytał sędzia – sprawozdawca Stanisław Piotrowicz (zapis video – tutaj)

Po ogłoszeniu orzeczenia. Adam Bodnar powiedział dziennikarzom, że z wyroku wynika, iż do czasu jego wejścia w życie wykonuje swoje obowiązki.

Uzasadnienie_TK_ws_RPO_17.06.2021

Od Redakcji Monitora: Gdyby ktoś chciał przeczytać wyrok i uzasadnienie na stronie internetowej Trybunału – miałby trudności: 21 czerwca o godz. 10:05 dostępne były tylko dokumenty w sprawie; w Internetowym Portalu Orzeczeń nie ma śladu po wyroku sprzed 2 miesięcy:

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments