Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, może wrócić do orzekania – Izba Dyscyplinarna SN

0
(0)

Poniedziałek 7 czerwca zaczął się pod Sądem Najwyższym od konferencji prasowej, zwołanej przez Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS, który przedstawił stanowisko przed rozprawą w Izbie Dyscyplinarnej, orzekającej w gmachu Sądu Najwyższego, która miała prawomocnie uchylić immunitet byłej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, czego domagała się Prokuratura Krajowa. Sędzia Beata Morawiec stanęłaby wtedy pod zarzutem korupcji, przywłaszczenia środków publicznych i nadużycia uprawnień.

Dzień zakończył się jednak niespodziewanym zwrotem akcji:

– Sąd Najwyższy postanowił o zmianie uchwały pierwszej instancji. Odmawia zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności pani sędzi, a tym samym także uchyleniu podlegają środki, które wcześniej zostały nakazane w uchwale pierwszej instancji – powiedział wieczorem dziennikarzom Piotr Falkowski, rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Uchwała zapadła większością głosów: przewodniczący składu dr. hab Jan Majchrowski złożył zdanie odrębne.  Uzasadnienie orzeczenia ma być przedstawione 8 czerwca na konferencji prasowej.

Media odnotowały radość sędzi Morawiec, która pragnie niezwłocznie wrócić do orzekania. Środki zastosowane wobec niej: odsunięcie od prcy, obniżenie płacy do 50 proc. – muszą być natychmiast cofnięte.

Pozostaje  kwestia samej Izby Dyscyplinarnej. Jak powiedział mecenas Radosław Baszuk, pełnomocnik Beaty Morawiec w rozmowie z TVN24. – Odróżnijmy dwie kwestie. Kwestię statusu Izby Dyscyplinarnej i jej umocowania w systemie wymiaru sprawiedliwości oraz fakt wynikający z dzisiejszej uchwały. To nie jest kwestia akceptacji wydania przez Izbę Dyscyplinarną uchwały, to jest akceptacja kwestii jej skutków

Oto zapis video konferencji prasowej KOS

Zdjęcie ilustrujące autorstwa Piotra Wójcika

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments