Ugoda przed ETPC w sprawie sądowego zakazu dla Inicjatywy Pracowniczej prowadzenia działalności związkowej

0
(0)

Rząd zawarł ugodę ze związkiem zawodowym w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła zakazania przez sąd działalności związkowej aż do zakończenia procesu spółki ze związkiem. Trybunał zaakceptował ugodę stron. Polska ma zapłacić związkowcom 12 000 euro.

Sprawa dotyczyła Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” założonego przez pracowników firmy Aelia Polska Sp. z o.o., prowadzącej ogólnokrajową sieć sklepów na lotniskach. Związek organizował pikiety oraz rozpowszechniał materiały informujące o nadużyciach, których w ocenie pracowników dopuszczał się pracodawca.

Związkowcy rozprowadzali m.in. ulotkę opisującą, jak pracownicy sklepów Aelii musieli stać 10‑12 godzin dziennie, ich grafiki pracy były zmieniane w ostatniej chwili, nie mieli zapewnionej odzieży roboczej, byli lekceważeni. „Voucher etycznego konsumenta” zawierał też informację, że kiedy pracownicy zaczęli działać w związku zawodowym, ich lider został zwolniony z pracy. Ulotka zachęcała klientów Aelii do wyrażenia dezaprobaty dla nieetycznego postępowania firmy i poparcia dla wolności zgromadzeń pracowników.

W 2014 roku spółka Aelia skierowała przeciwko związkowi zawodowemu pozew o ochronę dóbr osobistych, zarzucając, że związkowcy swoimi działaniami naruszyli dobre imię firmy. Spółka zażądała również udzielenia zabezpieczenia na czas trwania sporu.

Sąd Okręgowy w Poznaniu przychylił się do wniosku spółki i zakazał związkowi zawodowemu na rok – czyli maksymalny ustawowy termin – publikowania jakichkolwiek materiałów dotyczących zarzutów wykorzystywania, represji oraz zastraszania pracowników z powodu ich działalności w związku. Sąd zakazał również „na czas niezbędny do rozstrzygnięcia istoty sprawy” rozpowszechniania „Vouchera etycznego konsumenta” oraz biuletynu związkowego. Na taki sam okres sąd zabronił organizowania związkowi zawodowemu pikiet związanych z podnoszonymi zarzutami, a także używania znaku towarowego firmy.

Związek zawodowy w skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarzucił, że zakazanie jego działalności skierowanej przeciwko firmie Aelia stanowiło bezprawną i nieuzasadnioną ingerencję w wolność słowa (art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) i wolność stowarzyszania się i tworzenia związków zawodowych (art. 11 Konwencji).

W szczególności związek zawodowy podkreślił, że zakaz dystrybucji ulotek i organizowania pikiet przez sąd był niezgodny z prawem, ponieważ miał obowiązywać przez czas nieokreślony, zamiast maksymalnie rok, jak określa ustawa. Ponadto zdaniem związku zakres zakazu działalności był nieproporcjonalnie szeroki.

Od momentu zakomunikowania sprawy polskiemu rządowi w listopadzie 2020 roku trwały rozmowy, które zakończyły się ugodą. Rząd wypłaci związkowi zawodowemu 12 000 euro jako odszkodowanie i na pokrycie innych kosztów procesu.

W postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” na prośbę HFPC reprezentował pro bono adw. dr Adam Ploszka z Kancelarii Pietrzak Sidor i Wspólnicy.

Więcej informacji o sprawie – Komunikacja sprawy rządowi polskiemu

Decyzja Trybunału

HFPC

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments