Otrzymujemy ze środowiska policyjnego liczne sygnały o niesprawiedliwości i krzywdzie doświadczanej przez wielu policyjnych emerytów i rencistów. Wielkie rozgoryczenie i żal wyrażają policjanci planujący przejść na emeryturę po dziesiątkach lat sumiennej i oddanej państwu służby. Wprowadzana obecnie w życie represyjna ustawa z dnia 16 grudnia 2016 roku o obniżeniu świadczeń emerytalnych i rentowych zbiera wśród osób objętych tą ustawą tragiczne żniwo w postaci utraty środków do życia, degradacji, napiętnowania i wykluczenia społecznego. Mają miejsce przypadki obierania sobie życia. Szczególnie wzburzające jest to, że ustawa ta jest stosowana do policjantów nienagannie i z poświęceniem pełniących służbę po transformacji ustrojowej czy też w stosunku do rodzin policjantów poległych na służbie.
Policji przyszło działać obecnie w okresie represji prowadzonych na niespotykaną dotąd skalę wobec osób, które dziesiątki lat temu dokonały wyboru swojej drogi zawodowej uznawanej przez obecną władze za niesłuszną. Wśród nich są osoby niezwykle zasłużone dla Policji, które w nowej rzeczywistości ustrojowej czynnie i z oddaniem włączyły się w budowanie nowego ładu. Jako wykładowcy, przełożeni czy też partnerzy w służbie przekazywały one swoją wiedzę i dzieliły się doświadczeniem. Kształtowały postawę zawodową, moralną i etyczną policjantów i kadry kierowniczej Policji. Kierowały drogą rozwoju i awansu zawodowego późniejszych liderów Policji. Także obecne kierownictwo Policji przez długie lata swojej służby współdziałało z tymi osobami, darzyło je zaufaniem, korzystało z ich umiejętności i profesjonalizmu, osiągając sukcesy prowadzące na szczyt policyjnej kariery. Wszyscy razem z tymi osobami, łącznie z kadrą kierowniczą najwyższej rangi, jako obecni lub byli policjanci, mieliśmy zaszczyt nosić ten sam mundur, składać rotę tego samego ślubowania i wspólnie służyć obywatelom, gotowi na najwyższą ofiarę dla ich dobra.
Przeciwko ustawie represyjnej wypowiadają się największe autorytety nauk prawnych i społecznych, Sąd Najwyższy, Rzecznik Praw Obywatelskich, wiodące instytucje życia publicznego, główne partie opozycji politycznej, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, inne organizacje zawodowe służb mundurowych, liczni uznani dziennikarze i publicyści, a co szczególnie należy zaznaczyć także liderzy byłego opozycyjnego podziemia, wśród nich twórcy nowej Policji i innych służb po transformacji ustrojowej. Ustawie zarzuca się niekonstytucyjność, niesprawiedliwość, wyjątkową represyjność, zemstę polityczną, poniżanie ludzi, bezpodstawne karanie ich i ich rodzin. Przeciwko ustawie wypowiadało się wielokrotnie także Stowarzyszenie Generałów Policji RP.
Wprowadzanym represjom wobec obecnych i przyszłych emerytów i rencistów policyjnych towarzyszą także inne negatywne zjawiska mające miejsce w Policji. Nie pojmujemy zwalniania policjantów z tego powodu, że zaczynali służbę przed 1990 rokiem. Wzburzają nas czystki kadrowe oparte o znajomości z politykami partii rządzącej, a nie kompetencje i wyniki zawodowe, zastępowanie fachowców osobami niedostatecznie przygotowanymi do służby, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych. Nie rozumiemy aprobaty dla stronniczych, represyjnych działań Policji podczas zgromadzeń i manifestacji, zaprzeczających roli Policji w demokratycznym państwie obywatelskim. Liczymy, że Komendant Główny Policji również dostrzega negatywne następstwa dokonującego się obecnie aktu niesprawiedliwości w stosunku do obecnych i byłych policjantów.
W zaistniałej sytuacji Stowarzyszenie Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej apeluje o poszanowanie godności i praw nabytych dla każdego funkcjonariusza Policji, który z pełnym poszanowaniem prawa i z zaangażowaniem służył w naszej Ojczyźnie, bez względu na daty rozpoczęcia i zakończenia służby. Zgodnie ze Statutem naszego Stowarzyszenia walczymy o stwarzanie atmosfery zaufania i szacunku dla Policji, troszczymy się o rodziny policyjne, szczególnie policjantów, którzy w czasie służby stracili zdrowie lub życie. Nie zgadzamy się na dzielenie policjantów ze względu na okres służby, o ile ich służba była zgodna z prawem i nie byli karani sądownie. Oczekujemy, że kadra kierownicza wspólnie z nami będzie budowała etos służby policjanta.
Walne Zebranie
Stowarzyszenia Generałów Policji
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa, dnia 14.10.2017 r.
Bardzo dziękuję Panom Generałom za słowa w apelu. Są dla mnie ważne. Dziękuję, b. funkcjonariusz policji objęta reperesyjną ustawą z 16.12.2016 roku.
Gdzie byliście wcześniej? Gdzie?
obudzili się z pałkami w nocniku. A co towarzysze/panowie generałowie roniliście do tej pory, gdy od 1993 roku zaczęto okradać emerytów i rencistów wojskowych iraz pozostałych służb mundurowych. Nawet funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej?
Przypomne wam: lorzystaliście z finansowych przywilejów za milczenie i zwalczanie tych emerytów i rencistów, którzy już wówczas podjęli walke z bezprawiem.
Potępiają, bo ich nie dotyczy ustawa……
A gdzie jest obecny Komendant Główny Policji i jego koledzy i koleżanki powołani na stanowiska kierownicze w KGP, KWP przez obecną władzę, która nas traktuje gorzej niż skazanych i osadzonych w zakładach karnych przestępców i zbrodniarzy.
Ale to przecież Wy Panowie generałowie wychowaliśce tych którzy urządzają pielgrzymki do Częstochowy a w Warszawie walcuja z obywatelami . To pod Waszą pieczą oszołomy wszelkiej maści znalazły się u władzy . Brak było odwagi odmówić bo mogło sie nie dostac generała lub stanowiska komendanta ? Apelami tego się nie rozwiąże . Nawet szanowani profesorowie mówią wyraznie – nadchodzi czas nowej rewolucji – przede wszystkim o podział dóbr. I tutaj sprawdza się zasada ” chłop żywemu nie przepuści ” .Pamiętajmy że Polacy to w 80 % ludzie pochodzenia chłopskiego .
powtórzę to co wcześniej napisano– a gdzie byliście wcześniej??
Jakich generałów, przecież w Policji nie ma takich stopni – chyba że zdobyli gwiazdki i wężyki w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Tytułują się tak bezpodstawnie dla lepszego samopoczucia.
Szanowny,
Korpus generałów Policji został ustanowiony 20 września 2006, kiedy weszła w życie ustawa z dnia 21 lipca 2006 o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2006 r. Nr 158, poz. 1122). Zacytuję:
20) art. 47—50 otrzymują brzmienie:
„Art. 47. 1. Ustanawia się korpusy Policji i stopnie policyjne w następującym porządku:
1) w korpusie generałów Policji:
a) generalny inspektor Policji,
b) nadinspektor Policji,”
Piotr Rachtan