Jako studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec prób uchylenia immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego prof. dr. hab. Włodzimierzowi Wróblowi.
W pełni podzielamy tezy zawarte w Oświadczeniu 65 Sędziów Sądu Najwyższego z 17 marca 2021 r., stwierdzając, że skierowanie wniosku o uchylenie immunitetu sędziom M. Pietruszyńskiemu, A. Stępce i W. Wróblowi stanowi przykład kolejnych represji stosowanych w Polsce po 2015 r. wobec niezależnych sędziów i prokuratorów, którzy odważyli się podejmować działania niezgodne z oczekiwaniami władzy lub krytykować niekonstytucyjne reformy wymiaru sprawiedliwości.
Zauważamy, że zgodnie z orzeczeniami TSUE oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, działająca w ramach Sądu Najwyższego Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa unijnego i krajowego. Zarówno ta sprawa, jak i sprawy innych sędziów nigdy nie powinny być w niej rozpatrywane, a sędziowie dotychczas zawieszeni w czynnościach służbowych powinni zostać do nich natychmiast przywróceni.
Oświadczamy, że głęboko cenimy działalność naukową, orzeczniczą oraz dydaktyczną prof. Wróbla. Pan profesor od wielu lat jest dla nas przykładem zawodowej rzetelności oraz prawdziwej ludzkiej wrażliwości, które pomagają nam stawać się nie tylko coraz lepszymi i dojrzalszymi prawnikami, ale także ludźmi.
Żadne indywidualnie czy zbiorowo wypowiedziane słowa nie okażą w pełni tego, jak bardzo dumni oraz wdzięczni jesteśmy panu profesorowi za jego codzienną pracę oraz godne podziwu, odważne sędziowskie i obywatelskie postawy zajmowane zarówno w zwykłej, codziennej pracy, jak i trudnych dla naszego kraju momentach ustrojowych.
Pan profesor daje i zawsze dawał nam najwyższe świadectwo swojej niezawisłości orzeczniczej oraz przywiązania do prawdy i praw obywatela. Wartości tych świadectw nigdy nie zatrą bezpodstawne zarzuty i próby dyskredytacji jego osoby.
Studenci WPiA UJ dla prof. Wróbla (strona na FB)