W sądach administracyjnych ostatnio brak realnego dostępu stron do sądu – wystąpienie 21 organizacji i inicjatyw

0
(0)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z 20 innymi organizacjami i inicjatywami społecznymi oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych wystosowała do prezesów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i Naczelnego Sądu Administracyjnego pismo w sprawie zagwarantowania realnego prawa stron do sądu. Obecnie bowiem  – w związku z zagrożeniem epidemiologicznym – wszystkie sprawy rozpatrywane są bez obecności stron, a dodatkowo nie ma możliwości zapoznania się z aktami sprawy.

„Tarcza Antykryzysowa” dopuszcza rozpoznawanie spraw ‘online’ (rozprawy na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku; art. 15 zzs4 ust. 2). Takie rozwiązania są wykorzystywane w sądach powszechnych, jednak w praktyce ani w WSA w Warszawie, ani NSA nie są one stosowane. Wszystkie sprawy kierowane są na posiedzenia niejawne niezależnie od zgody stron. Dzieje się tak również w sprawach dotyczących podstawowych praw człowieka oraz klientów szczególnie wrażliwych. Sądy powołują się na brak technicznych możliwości przeprowadzenia rozprawy na odległość. Bezwzględne rozpatrywanie spraw na posiedzeniach niejawnych uniemożliwia czynny udział stron i/lub ich pełnomocników w postępowaniach mających na celu kontrolę decyzji administracyjnych. Czasami uniemożliwia to dokładne wyjaśnienie sprawy i skutkuje niesprawiedliwym i niesłusznym wyrokiem.

Brak możliwości zapoznania się z całymi aktami sprawy w praktyce podważa możliwość jakiejkolwiek skutecznej obrony interesów klientów.

Taki system nie pozwala stronie skutecznie walczyć z niesprawiedliwymi decyzjami i działaniami organów administracji. Dostrzegając ryzyko zagrożenia praw podstawowych skierowaliśmy wystąpienia do prezesów NSA i WSA w Warszawie.

wystapienie_do_NSA_14.12.2020 wystapienie_do_WSA_14.12.2020
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments