
1 października to w Austrii doroczny Dzień Konstytucji.
W trakcie uroczystych obchodów Gerhart Holzinger, prezes austriackiego Sądu Konstytucyjnego, który z racji swojego wieku z końcem roku przejdzie w stan spoczynku, przypomniał, że 1 października 1920 roku Zgromadzenie Narodowe przyjęło federalną konstytucję. Mówca odniósł się także do współczesności, apelując o czujność w demokratycznych państwach prawa, gdyż nie są wolne od niebezpieczeństw, także w państwach Zachodu i Europy, w których system konstytucyjny poddawany jest próbie. Opierając się na doświadczeniach historycznych tylko „państwo demokratyczne rządzone praworządnie w zjednoczonej Europie” jest najlepszym modelem rozwoju społecznego.
G. Holzinger zaapelował do słuchaczy, by „kontynuowali dążenie do zachowania tego, co osiągnęliśmy”.
Wśród gości uroczystości byli prezydent Austrii Aleksander Van der Bellen, jego poprzednik Heinz Fischer, a także kardynał Christoph Schönborn.
W swoim wystąpieniu prezes Gerhart Holzinger mówił:
W Polsce większość [sejmowa] wyłoniona w ostatnich wyborach parlamentarnych w poważnym stopniu sparaliżowała polski Trybunał Konstytucyjny i w pozornie prawidłowy sposób wybrała swoich własnych zwolenników do Trybunału. Wydarzenie to jest tym bardziej bolesne, że polski Trybunał Konstytucyjny, w ciągu dekad po zmianach politycznych w Europie Wschodniej zyskał doskonałą reputację w rodzinie europejskich sądów konstytucyjnych i stanowił godny uwagi wzór dla innych sądów konstytucyjnych. Dlatego szczególnie cieszy mnie, że były prezes i były wiceprezes polskiego trybunału konstytucyjnego, Andrzej Rzepliński i Stanisław Biernat przyjęli moje zaproszenie na dzisiejszą uroczystą ceremonię.
Przez to zaproszenie austriacki Sąd Konstytucyjny celowo chciał wysłać sygnał solidarności z tymi kolegami z polskiego Trybunału Konstytucyjnego, którzy w ostatnich latach i dziesięcioleciach sprawując urząd sędziów konstytucyjnych mieli wielkie osiągnięcia [w orzecznictwie], także w akcie solidarności dla podkreślenia zaniepokojenia o to, że troska o dobre funkcjonowanie sądownictwa konstytucyjnego nie może ograniczać się do żadnego z państw z osobna, ale musi być przedmiotem obaw ogólnoeuropejskich.