Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ) wydało 13 października oświadczenie w sprawie uchylenia immunitetu i zawieszenia sędzi Beaty Morawiec przez Adama Tomczyńskiego z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Poniżej link do oświadczenia i tłumaczenie na język polski.
https://twitter.com/AEAJ2000/status/1316027635944824832/photo/1
Decyzją z 8 października 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł o zawieszeniu stosowania krajowych przepisów dotyczących kompetencji Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym w Polsce.
Ponad wszelką wątpliwość powyższy nakaz jest jasny zarówno, gdy chodzi o jego zakres, jak i znaczenie, jest wykonalny i w każdego rodzaju sprawie jest wiążący.
Orzeczenia sądu muszą być respektowane. Ponadto, ten nakaz sądu dotyczy fundamentalnych rozwiązań krajowego systemu wymiaru sprawiedliwości, to znaczy zagadnienia niezależności sądownictwa, a tym samym praworządności w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Co więcej, organy władzy tego państwa członkowskiego powinny być świadome konsekwencji zignorowania takiego nakazu.
Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym w Polsce nie jest niezależna i z tej przyczyny na razie nie wolno jej kontynuować swojej działalności.
Pomimo tych okoliczności, Izba Dyscyplinarna postanowiła we wczorajszej decyzji o uchyleniu immunitetu Sędzi Beaty Morawiec, w celu umożliwienia prowadzenia postępowania karnego przeciwko Pani Sędzi. Ponadto zdecydowała o zawieszeniu Sędzi Beaty Morawiec z obniżeniem wynagrodzenia o 50%.
W sposób jednoznacznie oczywisty te czynności Izby Dyscyplinarnej pozostają w zakresie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Oznacza to, że organy polskiego państwa zignorowały wiążące orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
– AEAJ w pełni zgadza się i popiera stanowiska pozostałych europejskich stowarzyszeń sędziowskich z 12 października 2020 r. i 13 października 2020 r.;
– AEAJ wyraża solidarność z koleżanką Beatą Morawiec oraz ze wszystkimi polskimi kolegami sędziami;
– AEAJ odwołuje się do otwartego listu wystosowanego przez AEAJ, EAJ, Judges for Judges oraz MEDEL do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Pani von der Leyen, Pani Komisarz Very Jourovej i Komisarza Pana Reyndersa w dniu 30 września 2020 r. oraz ponawia wyrażone w nim wezwanie do wszystkich członków Komisji Europejskiej jako strażników Traktatów Europejskich;
– AEAJ wzywa Komisję Europejską do reakcji na takie dewastowanie praworządności oraz systemu prawnego Unii Europejskiej.
13 października 2020 r.