Komisja Wenecka o próbie sparaliżowania instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce – Oświadczenie

5
(3)

12 października w Strasburgu Komisja Wenecka Rady Europy opublikowała oświadczenie przestrzegające polskie władze przed próbą sparaliżowania instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich. Komisja pisze w Oświadczeniu:

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich wygasła 9 września 2020 r. Choć następca nie został jeszcze wybrany, 17 września 2020 r. niektórzy posłowie wystąpili do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisu ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich stanowiącego, że ustępujący Rzecznik sprawuje swoją funkcję do czasu objęcia przez stanowiska przez nowo wybranego Rzecznika.

Rzecznik Praw Obywatelskich jest ważną instytucją w państwie zbudowanym na demokracji, praworządności, poszanowaniu praw człowieka i podstawowych wolności oraz na dobrej administracji.

Komisja Wenecka przypomina, że ​​ciągłość w wykonywaniu funkcji ma ogromne znaczenie. Sytuacja, w której instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich nie mogłaby w pełni i skutecznie funkcjonować do czasu wyboru przez Sejm nowego Rzecznika, miałaby istotny negatywny wpływ na ochronę praw obywateli polskich i praw wszystkich osób mieszkających w Polsce.

Zasady dotyczące ochrony i promowania instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich („Zasady Weneckie”) wyraźnie stanowią, że

„Państwa powstrzymają się od podejmowania jakichkolwiek środków, których celem lub skutkiem jest zniesienie instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich lub utrudnianie jego prawidłowe funkcjonowania i skutecznie chronią przed takimi zagrożeniami. „

Zasady Weneckie zostały zatwierdzone przez Komitet Ministrów Rady Europy 2 maja 2019 r., Zgromadzenie Parlamentarne w dniu 2 października 2019 r. oraz przez Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych 30 października 2019 r.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments