Nowe zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy: 148 do 513 w Parlamencie Europejskim przy głosowaniu nad stanem praworządności w Polsce. Wcześniej premier Szydło wygrała w stosunku 1 do 27. Różne proporcje, wynik ten sam.
À propos nepotyzmu… Skoro łacińskie słowo nepos oznacza wnuka, trzeba powiedzieć, że w Polsce nepotyzmu nie ma (nie znam przypadku wprowadzenia wnuczka do rady nadzorczej państwowej spółki). W naszym kraju są za to doceniane więzi bliższe. Nie znaleziono na nie nazw, zaś wszystkie one nazywane są nazywane hurtowo nepotyzmem. Oto moje propozycje, w zależności od osób wywianowanych ciepłą posadą: dla żony – uksoryzm (łac. uxor), dla męża – wirylizm (vir), dla brata – fraternizm (frater), dla córki – filiatyzm (filia), dla syna – filiustyzm (filius). Są też inni krewni (np. kuzyn, stryj), ale ich łacińskie nazwy są trudne do spolszczenia. Jedno jest pewne: nie powinno się wrabiać wnuków w sprawy dorosłych. W końcu metoda “na wnuczka” podlega karze.
Jeden z halabardników uczestniczących w przedstawieniu pt. “Burzliwy koniec lata” zawołał na cały głos: “Mogą się już pakować!”. W roli tej wystąpił minister Suski, mający młodzieńcze doświadczenie jako charakteryzator w Teatrze Wielkim. Teraz wyszło na jaw, że pomylił słowa. Miało być: “Mogą się znów całować!”.
Echa negocjacji wokół rekonstrukcji rządu są nieczytelne. Jedno co pewne to zapowiedź zmniejszenia ilości ministerstw. Konkludując: ilość ma przejść w … ilość.
Mówienie “tak, tak”, “nie, nie” to radykalny postulat ewangeliczny. A praktyka? Przy okazji ostatnich napięć koalicyjnych minister Szczerski powiedział, że prezydent jest nimi “negatywnie zaniepokojony”. Hola! Albo jest to podwójne przeczenie, a to oznacza, że prezydent w istocie jest z tego zadowolony, albo też istnieje coś takiego jak pozytywne zaniepokojenie. Coś tu chyba nie gra, nie tylko gramatycznie…
Marian Sworzeń
prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.