Jerzy A. Stępień: Guma w ręku Zbigniewa Ziobro

0
(0)

Krok po kroku. Przepis § 2. art. 138 uchwalonego przez Sejm w 2016 r., czyli za „dobrej zmiany”, Prawa o Prokuraturze głosi wszem i wobec, że: Nie stanowi przewinienia dyscyplinarnego działanie lub zaniechanie prokuratora podjęte wyłącznie w interesie społecznym.

Dziś rządzący chcą zrobić krok dalej, i to zdecydowanie, zapowiadając wprowadzenie następującej regulacji. „Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym, a bez tego naruszenia podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby utrudnione.”

W tym przypadku nie chodzi już tylko o odpowiedzialność dyscyplinarną, ale o bezkarność w przypadku popełnienia przestępstwa, zagrożonego kodeksem karnym.

W jednym i drugim przypadku o bezkarności przesądzać będzie prokuratura. Daje to jej szefowi niespotykaną wcześniej władzę decydowania o losach każdego urzędnika. Przepis jest tak gumowy, że wszystko tam można zmieścić.

Kto pamięta PRL wie, że w tamtym czasie nikt nie słyszał o odpowiedzialności karnej kogoś, kto w hierarchii służbowej stał powyżej dyrektora przedsiębiorstwa. Cała praktycznie klasa polityczna była bezkarna. Mogły ją co najwyżej spotkać jakieś sankcje partyjne, nawet dotkliwe, np. skazanie na pobyt w placówce dyplomatycznej, ale nie odpowiedzialność sądowa.

Wtedy o bezkarności decydował sekretarz odpowiedniego szczebla. Dziś trzeba będzie dbać o dobre stosunki wyłącznie z Zbigniewem Ziobro.

Jerzy Adam Stępień

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments