W. Hermeliński: PKW będzie mogła zbadać kampanię bilboardową dopiero, gdy dostanie sprawozdania finansowe

0
(0)
Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW , na briefingu 18 września 2017. Źródło: pkw.gov.pl

Na tym etapie nie mamy narzędzi do zbadania kampanii Polskiej Fundacji Narodowej – powiedział dziennikarzom Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński.

Wyjaśnił, że w obecnej sytuacji prawnej PKW nie ma możliwości zweryfikowania, czy kampania bilboardowa „Sprawiedliwe sądy” jest zgodna z Kodeksem wyborczym i ustawą o partiach politycznych.  Zaznaczył, że Komisja będzie mogła zbadać tę kampanię dopiero wtedy, gdy do PKW wpłyną sprawozdania finansowe partii politycznych za bieżący rok – oraz sprawozdania z finansowania kampanii wyborczej przez komitety wyborcze, które będą startować w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Państwowa Komisja Wyborcza zajmowała się sprawą kampanii bilboardowej na wniosek partii .Nowoczesna. W przyjętym stanowisku PKW podkreśliła, że może dokonywać oceny tej kwestii jedynie w ramach badania sprawozdań finansowych za 2017 r. partii, które mogą być uznane za beneficjentów tych działań. „Poza działaniami podejmowanymi w trybie określonym przepisami ustawy o partiach politycznych i Kodeksu wyborczego, Państwowa Komisja Wyborcza nie ma narzędzi prawnych, pozwalających na podjęcie innych czynności” – czytamy w stanowisku PKW.

Sędzia Wojciech Hermeliński powiedział na briefingu prasowym, że to, czy kampania „Sprawiedliwe sądy” przysporzyła korzyści konkretnym partiom w kampanii wyborczej, będzie możliwe do zbadania dopiero, gdy komitety wyborcze złożą do PKW rozliczenie kampanii samorządowej.  „Droga dla PKW otworzy się dopiero w momencie, kiedy rozpocznie się kampania wyborcza, a ona – mówimy oczywiście o nadchodzących wyborach samorządowych – rozpocznie się dopiero wtedy, gdy Prezes Rady Ministrów zarządzi wybory, co może nastąpić na trzy, bądź, najwcześniej na cztery miesiące przed upływem kadencji rad, czyli w sierpniu bądź lipcu przyszłego roku” – podkreślił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Zaznaczył, że działania mogą podjąć inne organy, sprawujące nadzór nad działaniami Polskiej Fundacji Narodowej na podstawie ustawy o fundacjach – jak odpowiedni ministrowie lub władze samorządowe. „Państwowa Komisja Wyborcza żadnych władczych uprawnień tutaj nie ma. Nie mając żadnych uprawnień nie możemy podejmować działań, bo byłyby one nieskuteczne” – podkreślił sędzia Hermeliński.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments