Protest wyborczy – wzór według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

5
(2)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka publikuje wzór protestu wyborczego pomocnego dla osób, które doświadczyły w trakcie I tury (28 czerwca) i/lub doświadczą w trakcie II tury (12 lipca) problemów ze skutecznym oddaniem głosu w wyborach prezydenckich w 2020 roku zarówno w kraju jak i za granicą.

Protesty wyborcze w Polsce nie mają jednego urzędowego formularza lub wzoru, na którym można go wnieść. Poniższy wzór został opracowany przez prawników HFPC i może zostać wykorzystany do formalnego wniesienia protestu.

Protest może złożyć każdy wyborca, niezależnie od tego, czy głosował w wyborach – wystarczy jedynie, że jego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania. Protestów wyborczych nie mogą natomiast składać osoby prawne, jak np. stowarzyszenia lub fundacje, ponieważ nie są one wyborcami.

Przed wypełnieniem danych, zachęcamy do zapoznania się z informatorem HFPC na temat protestu wyborczego oraz wzorem dokumentu z naniesionymi wskazówkami jak uzupełnić dane. Publikujemy również wersję edytowalną gotowego protestu, którą każdy wyborca może uzupełnić o odpowiednie dane i wnieść do Sądu Najwyższego.

Do pobrania:

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

3.6 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Tymowski