Represje wobec sędziów wstrzymane na czas epidemii, ale w TSUE postępowania w przedmiocie środków tymczasowych – bynajmniej

5
(1)

Zaplanowana na 20 marca posiedzenie Izby Dyscyplinarnej o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tuleyi nie odbędzie się. Jest to skutek zarządzenia prof. Małgorzaty Gersdorf, która odwołała posiedzenie z uwagi na zagrożenia epidemiczne.

Sam sędzia Tuleya powiadomił o tym za pośrednictwem Video-KOD

„Nie mamy złudzeń, że system dyscyplinarny spowolnił jedynie na chwilę. Spodziewamy się wyznaczenia nowego terminu w każdej chwili” – mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.

„Działalność Izby Dyscyplinarnej na trwałe może zatrzymać tylko postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie środków tymczasowych. Jego wydanie jest sprawą pilną i niecierpiąca zwłoki” – podkreśla prof. Krystian Markiewicz.

Sędzia Igor Tuleya jest na celowniku prokuratury po tym, gdy nakazał jej prowadzić śledztwo w sprawie sejmowych głosowań w sali kolumnowej. Sędzia stwierdził, że część posłów PiS mogła składać fałszywe zeznania. Swoją decyzję w tej sprawie ogłosił jawnie. Prokuratura teraz zarzuca mu, że złamał tajemnicę śledztwa, chociaż przepis pozwala sądowi na podjęcie decyzji o jawności posiedzenia. Prokuratura chce uchylenia immunitetu sędziego, żeby móc przedstawić mu zarzuty karne.

Decyzję w sprawie uchylenia immunitetu ma podjąć Izba Dyscyplinarna. Izba jest zdominowana przez współpracowników ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, jest w niej wielu byłych prokuratorów i wszyscy zostali wybrani przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa.

W styczniu trzy izby Sądu Najwyższego uchwaliły, że Izba Dyscyplinarna nie powinna orzekać, gdyż osoby do niej wybrane nie dają gwarancji niezależności. Izba jednak nie wstrzymała swojej działalności.

W stanowisku zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” sędziowie wskazują, że tylko solidarna postawa prawników i instytucji europejskich przyczyni się do odbudowy państwa prawa i podkreślają pilną potrzebę wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie z wniosku Komisji Europejskiej (Sprawa C-791/19).

Tymczasem w swoim komunikacie z 13 marca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powiadamia zainteresowanych, że

Ze względu na poważną sytuację kryzysową Trybunał Sprawiedliwości zmuszony jest czasowo ograniczyć swoją działalność sądowniczą.

Do odwołania Trybunał będzie rozpatrywał jedynie sprawy szczególnie pilne (takie jak sprawy rozpatrywane w trybie pilnym i w trybie przyspieszonym oraz postępowania w przedmiocie środków tymczasowych). W stosownym przypadku Trybunał skontaktuje się z przedstawicielami stron, aby poinformować o ewentualnej zmianie rozplanowania postępowań.

We wszystkich pozostałych sprawach, bez względu na okoliczność, że Trybunał Sprawiedliwości nie jest czasowo w stanie zajmować się ich rozpatrywaniem, terminy procesowe, w tym terminy na wniesienie skargi, biegną nieprzerwanie, a strony są obowiązane do ich dochowania, bez uszczerbku dla możliwości powołania się na art. 45 akapit drugi Protokołu w sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rozprawy wyznaczone do dnia 27 marca 2020 r. zostają odłożone na późniejszy termin.

Strony proszone są o regularne sprawdzanie strony internetowej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (www.curia.europa.eu).

Po wznowieniu zwykłej działalności sądowniczej Trybunał Sprawiedliwości skontaktuje się, w razie potrzeby, z przedstawicielami stron w sprawach, których dotyczy niniejsze częściowe wstrzymanie działalności, aby poinformować o dalszym biegu postępowania.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments