Senacki projekt zmiany ustawy dotyczącej walki z koronawirusem. PiS było przeciw

0
(0)

Ułatwienia dla rodziców, przedsiębiorców i personelu medycznego przewiduje senacka inicjatywa zmiany ustawy, dotyczącej walki z koronawirusem. Senat przyjął w piątek, 13 marca br. i skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Jak podkreślił Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki Senat podjął tę inicjatywę w poczuciu odpowiedzialności za sytuację w kraju „Państwo nie może zaprzestać działalności mimo stanu zagrożenia. Mam nadzieję, że Sejm szybko te zmiany uchwali” – zaznaczył Marszałek.

Projekt ma na celu doprecyzowanie przepisów ustawy dotyczącej walki z koronawirusem, a także zminimalizowanie negatywnych skutków epidemii wirusa COVID-19 dla polskiej gospodarki, w szczególności dla mikro- i małych przedsiębiorców. Przewiduje m.in. rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy ponieśli szkodę w wyniku działań władz publicznych podjętych w celu przeciwdziałania COVID-19; preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku wystąpienia epidemii, wykonujących działalność gospodarczą w czasie zagrożenia COVID-19; możliwość czasowego zawieszenia działalności zakładu pracy, a także odroczenia terminu płatności należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i rozłożenia ich na raty przedsiębiorcom, którzy z powodu COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

Projekt określa też zasady wykonywania i kontrolowania pracy zdalnej, wydłuża do 21 dni okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez rodziców zajmujących się dziećmi, które z powodu zamkniętych szkół pozostają w domach. Poprawki zakładają rozszerzenie grupy uprawnionych do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o rodziców dzieci do 15 roku życia oraz wydłużenie okresu przysługiwania zasiłku na cały czas zamknięcia szkoły.

Senacki projekt nowelizacji umożliwienie lekarzom specjalistom, wykonującym prywatną praktykę, zakup środków ochrony osobistej, środków biobójczych i innych wyrobów medycznych niezbędnych dla ochrony przed zarażeniem się koronawirusem. Zakłada także systematyczne przeprowadzanie testów wśród personelu medycznego, a w razie konieczności reglamentowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych – dostarczanie ich w pierwszej kolejności nie tylko pacjentom (jak to jest w ustawie obowiązującej), ale także personelowi medycznemu.

Ponadto projekt ustawy zakłada prawo obywatela do odpłatnego przeprowadzenia testu na zakażenie wirusem w akredytowanych laboratoriach.

Wyniki głosowania nad projektem:

Za: 47 Przeciw: 34 Wstrzymało się: 1 Nie głosowało: 18
Klub/Koło Liczba czł. Głosowało Za Przeciw Wstrzymało się Nie głosowało
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 48 35 0 34 1 13
Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni 43 40 40 0 0 3
Koło Senatorów Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe 3 2 2 0 0 1
Senatorowie niezrzeszeni 1 1 1 0 0 0
Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy 2 2 2 0 0 0
Koło Senatorów Niezależnych 3 2 2 0 0 1

 

Senackim projektem ustawy zajmie się teraz Sejm.

senat.gov.pl

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments