Nędzne szyderstwo polskiego członka Komisji Weneckiej z ekspertów Komisji Weneckiej przebywających w Polsce

4.6
(14)

Przebywająca w Polsce na zaproszenie Marszałka Senatu delegacja ekspertów Komisji Weneckiej nie otrzymała od rządu polskiego żadnej pomocy logistycznej; nie spotkał się z nimi żaden przedstawiciel rządu – MSZ i Ministerstwa Sprawiedliwości – a marszałek Sejmu nie udostępniła sali na ich spotkanie z posłami.

– Dostaliśmy obietnicę, że opinia Komisji Weneckiej w sprawie ustaw sądowych będzie wydana w trybie pilnym i powinna dotrzeć do Polski w środę lub czwartek przyszłego tygodnia – oświadczył Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki po spotkaniu z przedstawicielami Komisji, które odbyło się w czwartek, 9 stycznia w Senacie. W spotkaniu wzięli także udział Wicemarszałkowie Izby Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński a także Przewodniczący Komisji Praworządności, Praw Człowieka i Petycji Aleksander Pociej oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Bogdan Klich.

W oświadczeniu wygłoszonym do mediów po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej Marszałek Senatu poinformował, że przewodniczący delegacji obiecał wydanie opinii w sprawie procedowanych w Senacie ustaw w trybie pilnym. Powinna ona dotrzeć do Polski w środę lub czwartek przyszłego tygodnia, po to – jak podkreślił Marszałek – aby panie i panowie senatorowie mogli się z nią zapoznać. Prof. Grodzki przypomniał, że Senat będzie zajmował się ustawami na posiedzeniu w dniach 15-17stycznia. Marszałek zaznaczył, że Komisja wydaje opinie, które „oczywiście nie są wiążące”. „My nadrabiamy to, czego nie zrobił Sejm, to znaczy prowadzimy w czasie, który jest nam dany maksymalnie szerokie konsultacje” – dodał Marszałek Senatu. Podkreślił, że Jak mówił, podczas spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej „wymieniliśmy mnóstwo detalicznych uwag”. „Był to niezwykle intensywny, konkretny, rzekłbym nawet szczegółowy dialog z przedstawicielami Komisji Weneckiej” – oświadczył Marszałek Grodzki.

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała w czwartek do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Przedstawiciele Komisji spotkali się także z reprezentacją senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

Równocześnie Komisarz Rady Europy Dunja Mijatović w liście do Marszałka Senatu zwróciła się o odrzucenie w całości procedowanej w Izbie ustawy w sprawie zmian w sądownictwie. List został przekazany Marszałkowi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w piątek, 10 stycznia, wcześniej jednak został przez resort upubliczniony.

list_komisarz_rady_europy_do_marszalka_senatu

Komisja Wenecka, prócz opinii wydanej po wizycie w grudniu 2015 roku na zaproszenie ministra spraw zagranicznych w kontekście demontażu Trybunału Konstytucyjnego wydała w 2017 roku dwie opinie, jedną o trzech ustawach (o Sądzie Najwyższym, KRS i o ustroju sądów powszechnych), drugą – o połączeniu stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

– Nasza wizyta oczywiście ma charakter oficjalny. Zaprosił nas Senat – powiedział Gazecie „Wyborczej” Thomas Markert, sekretarz Komisji i szef delegacji. To od „Wyborczej” członkowie Komisji dowiedzieli się, że nie będzie spotkania z żadnym przedstawicielem rządem. Dziwili się, bo byli umówieni w ministerstwie sprawiedliwości. – Myślę, że to by było przydatne spotkanie, ale to rząd decyduje, czy się spotka, czy nie – powiedział szef delegacji

Rząd, w osobie wiceministra dr. hab. Marcina Warchoła napisał do ekspertów list, w którym odrzucił możliwość uznania ich wizyty za oficjalną, ale dla wzbogacenia ich wiedzy wykonał gest:

… Z uwagi na nieoficjalny i nieformalny charakter wizyty jesteśmy gotowi zaprosić Państwa jako przedstawicieli Komisji do zwiedzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jest ono miejscem symbolicznym, w którym można zobaczyć ślady okrucieństwa komunistycznego wymiaru sprawiedliwości i skutki braku rozliczenia sędziów z tego okresu. Dyrektor Muzeum dr Jacek Pawłowicz, wybitny historyk tego okresu dziejów naszego państwa jest gotów przyjąć Państwa osobiście i zapoznać z aspektami historyczno-kulturowymi przemian wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Niewątpliwie poznanie tego rodzaju kontekstu zmian w sądownictwie wzbogaci Państwa wiedzę i rzuci dodatkowe światło na potrzebę przeprowadzenia reformy.

Uprzejmie informujemy, że godz. 13.00 w piątek 10 stycznia jest aktualna. Adres Muzeum to: Rakowiecka 37. Jako osobę do kontaktu wskazujemy Dyrektora Muzeum Pana Jacka Pawłowicza.

Marcin Warchoł jest oficjalnym członkiem Komisji Weneckiej, w której reprezentuje państwo polskie. Szydercze zaproszenie świadczy o tym, że jest to reprezentacja władzy partii PiS, a nie Rzeczypospolitej Polskiej. [pr]

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.6 / 5. Vote count: 14

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments