Oświadczenie Przewodniczącego Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich Duro Sessa w sprawie Marszu 1000 Tóg

4.6
(17)

OŚWIADCZENIE

do wiadomości Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”, Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów oraz innych krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń i instytucji zajmujących się niezależnością sądownictwa w Polsce

Rada Konsultacyjna Sędziów Europejskich The Consultative Council of European Judges (CCJE) została poinformowana, że ​​polscy sędziowie, w odpowiedzi na najnowsze zmiany legislacyjne mające wpływ na pozycję i obowiązki sędziów, organizują w dniu 11 stycznia 2020 r. o godzinie 15.00 w Warszawie, cichy marsz na rzecz obrony praworządności.

CCJE, a szczególnie jego Prezydium, od kilku już lat stale monitoruje rozwój sytuacji związanej z polskim sądownictwem i opublikował szereg opinii i oświadczeń (18 czerwca 2018 r., 27 marca 2018 r., 10 listopada 2017 r., 12 października 2017 r., 17 lipca 2017 r., 7 kwietnia 2017 r.), w którym wyrażało wyraźny sprzeciw wobec kroków podejmowanych przez władze ustawodawczą i wykonawczą w Polsce z naruszeniem standardów Rady Europy dotyczących niezawisłości sądownictwa i podważając ochronę sędziów podczas wykonywania przez nich obowiązków orzeczniczych.

Prawo do niezawisłego i bezstronnego sądu jest wyraźnie określone w art. 6 Europejskiej konwencji praw człowieka.

Praca CCJE koncentruje się na wdrażaniu tego prawa, mając na celu wzmocnienie praworządności i skuteczną ochronę praw człowieka w demokratycznych państwach.

Ponieważ wszyscy żyjemy we wspólnej europejskiej przestrzeni prawnej, prawa i wolności powinny być takie same dla wszystkich ludzi w Europie, bez względu na to, gdzie mieszkają i jakie obywatelstwo posiadają. Te prawa i wolności muszą być chronione sprawiedliwie i skutecznie. Chciałbym w imieniu CCJE wyrazić nasze poparcie dla wszystkich wysiłków podejmowanych na szczeblu krajowym i międzynarodowym w celu przypomnienia i niesienia pomocy w realizacji dobrze ugruntowanych zasad niezawisłego sądownictwa. Są to zasady, które umożliwiają sędziom niezależne i niezawisłe orzekanie, bez obawy o karę. Obejmują one nieprzerwane sprawowanie urzędu aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, odpowiednie warunki pracy i podporządkowanie się tylko Konstytucji, ustawom i umowom międzynarodowym. Wszystkie te i inne istotne zasady nigdy nie powinny być zagrożone.

Sędziowie podejmują obecnie ogromne wysiłki, aby zachować swoją niezależność i niezawisłość, nie jako przywileju osobistego, ale dla pożytku mieszkańców Polski i zasad państwa prawa oraz podziału władz w społeczeństwie demokratycznym. Niezbędne jest, aby władze w Polsce rozpoczęły otwarty, kompleksowy i uczciwy dialog z sędziami i ich przedstawicielami oraz zaprzestali ataków na najbardziej fundamentalne wartości naszych demokracji.

Byłbym wdzięczny, gdyby Stowarzyszenie Sędziów Polskich „IUSTITIA” mogło opublikować to oświadczenie z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z nią przez wszystkich polskich sędziów.

Z poważaniem,

Duro Sessa
Przewodniczący CCJE

Strasburg, 31 grudnia 2019 r

SSP „Iustitia”

Statement of the CCJE President Duro Sessa on Poland

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.6 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments