Nacjonalistyczna i homofobiczna retoryka, dominacja partii rządzącej w mediach publicznych: Misji OBWE wstępne uwagi z obserwacji wyborów 13 października

5
(3)

Na zaproszenie Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i organizacjach międzynarodowych w Wiedniu oraz na podstawie rekomendacji Misji Oceny Potrzeb przeprowadzonej w dniach 17-20 czerwca 2019 r. Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ang. ODIHR) powołało w dniu 10 września Krótkoterminową Misję Obserwacji Wyborów (ang. LEOM). ODIHR LEOM, na czele z Ambasadorem Janem Petersenem, składało się z dziesięciu ekspertów w Warszawie i dziesięciu obserwatorów, którzy zostali rozmieszczeni w całej Polsce w dniu 17 września. Obserwatorzy pochodzili z 14 państw członkowskich OBWE. Zgodnie z metodologią ODIHR LEOM nie przeprowadził kompleksowej lub systematycznej obserwacji przebiegu dnia wyborów, ale odwiedził ograniczoną liczbę lokali wyborczych w dniu wyborów 13 października.

14 października na konferencji prasowej ambasador Jan Petersen przedstawił nieoficjalne pierwsze wnioski. Jak stwierdził,
wybory parlamentarne zostały dobrze przygotowane, jednak w trakcie kampanii Misja zaobserwowała stronniczość mediów i nietolerancyjną retorykę. Podczas gdy wszyscy kandydaci mogli swobodnie prowadzić kampanię, wysocy rangą urzędnicy państwowi, kandydujący w wyborach, wykorzystywali wydarzenia finansowane ze środków publicznych do przekazywania informacji o swoich dokonaniach. Dominacja partii rządzącej w mediach publicznych jeszcze bardziej zwiększyła jej przewagę.

Wszyscy uczestnicy mogli swobodnie prowadzić kampanię; przestrzegano podstawowych wolności. Jednak przebieg kampanii odzwierciedlał wysoki stopień polaryzacji politycznej, a w kampanii używano retoryki nacjonalistycznej i homofobicznej. Kilku wysokich rangą funkcjonariuszy państwowych, którzy byli jednocześnie kandydatami, złożyło samorządom obietnice przydziału środków publicznych, zacierając granicę między państwem a partią. Liczni uczestnicy kwestionowali aktywną rolę Kościoła katolickiego podczas kampanii. Wyrażano także zastrzeżenia co do bezstronności prokuratury i sądów w związku z połączeniem funkcji prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości i innymi reformami sądownictwa.

Jak powiedział ambasador Petersen, pełny raport, który Misja opracuje w ciągu 2 miesięcy, zostanie udostępniony władzom Polski. Poniżej Oświadczenie o wstępnych wnioskach w wersji angielskiej:

435932
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments