Wspólny list prezesów europejskich organizacji sędziowskich do Ursuli von der Leyen

5
(1)

Wspólny list Prezesa Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Państw Unii Europejskiej, Prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, Prezesa Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa do Przewodniczącej-Elekt Komisji Europejskiej Pani Dr. Ursuli von der Leyen

Oto treść wspólnego listu Prezesa Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Państw Unii Europejskiej, Prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, Prezesa Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa do Przewodniczącej-Elekt Komisji Europejskiej Pani Dr. Ursuli von der Leyen.

Do:

Przewodnicząca-Elekt Komisji Europejskiej

Pani Dr. Ursula von der Leyen

 

Od:

Prezes Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Państw Unii Europejskiej

Jean-Claude Wiwinius

Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów

Jose Igreja Matos

Prezes Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa

Kees Sterk

 

Bruksela, 20 września 2019

 

Szanowna Pani Przewodnicząca-Elekt,

My, jako Prezesi organizacji sądowniczych Unii Europejskiej, w pierwszym rzędzie chcemy Pani pogratulować wyboru na nową, ważną funkcję. Ufamy, że Pani kadencja upłynie z pożytkiem dla wszystkich obywateli naszej Unii.

Jesteśmy przekonani, że Komisja Europejska nadal będzie kontynuowała stanowcze i konsekwentne działania na rzecz obrony rządów prawa i niezależności sądownictwa.

Szanowna Pani Przewodnicząca-Elekt, jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że wspólny system prawny jest zagrożony, biorąc pod uwagę fakt, że kilka państw członkowskich systematycznie podważa podstawowe wartości na których opiera się Unia. W szczególności, bardzo poważnie zagrożona jest niezależność sądownictwa, a także demontowany jest podział władzy pomiędzy egzekutywę a sądownictwo.

Niektóre państwa członkowskie chcą używać sądownictwa w swoich krajach przede wszystkim jako instrumentu realizacji polityki rządu.

Zniszczenie niezależności sądownictwa będzie miało poważne konsekwencje dla obywateli wszystkich państw członkowskich, szkodząc procesowi inwestycyjnemu, a także niwecząc zasadę wzajemnego zaufania pomiędzy państwami członkowskimi, która ma żywotne znaczenie dla wspólnej walki ze zorganizowaną przestępczością na obszarze Unii.

Sądownictwo, które zostanie sprowadzone do roli wyłącznie instrumentu w rękach rządu, nie będzie w stanie skutecznie chronić interesu obywateli Unii Europejskiej i to bez względu na to czy chodzi o obywateli państw zagrożonych tym procesem, czy obywateli pozostałych państw Unii. W sytuacji, kiedy prawo Unii Europejskiej nie będzie mogło być stosowane przez sądy w sposób nieskrępowany, sądownictwo nie będzie w stanie chronić inwestycji, zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. W konsekwencji, takie sądownictwo przestanie być godne zaufania.

Według naszej oceny, wolnej od jakiegokolwiek politycznego zaangażowania, sytuacja którą opisaliśmy sprowadzi zagrożenie nie tylko dla naszych podstawowych wartości, ale i dla efektywności Unii Europejskiej jako całości.

Jesteśmy przekonani, że bez zachowania niezależności sądownictwa we wszystkich państwach członkowskich, Unia przestanie istnieć jako wspólna przestrzeń demokracji i rządów prawa.

Szanowna Pani Przewodnicząca-Elekt, ośmielamy się w liście używać tak bezpośrednich słów zarówno z powodu naszej głębokiej troski o przyszłość Unii, jak i głębokiego przywiązania dla zasady rządów prawa.

Dlatego w sposób grzeczny, ale stanowczy uprzejmie prosimy o wyznaczenie nam terminu spotkania w Pani biurze w Brukseli, najwcześniej jak to będzie możliwe, abyśmy mogli przedstawić Pani liczne przykłady niszczenia niezależności sądownictwa w niektórych państwach członkowskich.

Z poważaniem

Jean-Claude Wiwinius, Prezes Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Państw Unii Europejskiej

Jose Igreja Matos. Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów

Kees Sterk, Prezes Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa

Judicial-Networks-Letter-to-President-Elect-Mrs-Von-der-Leyen

Stowarzyszenie Sędziów Themis

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments