Wspólny list Prezesa Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Państw Unii Europejskiej, Prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, Prezesa Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa do Przewodniczącej-Elekt Komisji Europejskiej Pani Dr. Ursuli von der Leyen
Oto treść wspólnego listu Prezesa Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Państw Unii Europejskiej, Prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, Prezesa Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa do Przewodniczącej-Elekt Komisji Europejskiej Pani Dr. Ursuli von der Leyen.
Do:
Przewodnicząca-Elekt Komisji Europejskiej
Pani Dr. Ursula von der Leyen
Od:
Prezes Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Państw Unii Europejskiej
Jean-Claude Wiwinius
Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów
Jose Igreja Matos
Prezes Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa
Kees Sterk
Bruksela, 20 września 2019
Szanowna Pani Przewodnicząca-Elekt,
My, jako Prezesi organizacji sądowniczych Unii Europejskiej, w pierwszym rzędzie chcemy Pani pogratulować wyboru na nową, ważną funkcję. Ufamy, że Pani kadencja upłynie z pożytkiem dla wszystkich obywateli naszej Unii.
Jesteśmy przekonani, że Komisja Europejska nadal będzie kontynuowała stanowcze i konsekwentne działania na rzecz obrony rządów prawa i niezależności sądownictwa.
Szanowna Pani Przewodnicząca-Elekt, jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że wspólny system prawny jest zagrożony, biorąc pod uwagę fakt, że kilka państw członkowskich systematycznie podważa podstawowe wartości na których opiera się Unia. W szczególności, bardzo poważnie zagrożona jest niezależność sądownictwa, a także demontowany jest podział władzy pomiędzy egzekutywę a sądownictwo.
Niektóre państwa członkowskie chcą używać sądownictwa w swoich krajach przede wszystkim jako instrumentu realizacji polityki rządu.
Zniszczenie niezależności sądownictwa będzie miało poważne konsekwencje dla obywateli wszystkich państw członkowskich, szkodząc procesowi inwestycyjnemu, a także niwecząc zasadę wzajemnego zaufania pomiędzy państwami członkowskimi, która ma żywotne znaczenie dla wspólnej walki ze zorganizowaną przestępczością na obszarze Unii.
Sądownictwo, które zostanie sprowadzone do roli wyłącznie instrumentu w rękach rządu, nie będzie w stanie skutecznie chronić interesu obywateli Unii Europejskiej i to bez względu na to czy chodzi o obywateli państw zagrożonych tym procesem, czy obywateli pozostałych państw Unii. W sytuacji, kiedy prawo Unii Europejskiej nie będzie mogło być stosowane przez sądy w sposób nieskrępowany, sądownictwo nie będzie w stanie chronić inwestycji, zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. W konsekwencji, takie sądownictwo przestanie być godne zaufania.
Według naszej oceny, wolnej od jakiegokolwiek politycznego zaangażowania, sytuacja którą opisaliśmy sprowadzi zagrożenie nie tylko dla naszych podstawowych wartości, ale i dla efektywności Unii Europejskiej jako całości.
Jesteśmy przekonani, że bez zachowania niezależności sądownictwa we wszystkich państwach członkowskich, Unia przestanie istnieć jako wspólna przestrzeń demokracji i rządów prawa.
Szanowna Pani Przewodnicząca-Elekt, ośmielamy się w liście używać tak bezpośrednich słów zarówno z powodu naszej głębokiej troski o przyszłość Unii, jak i głębokiego przywiązania dla zasady rządów prawa.
Dlatego w sposób grzeczny, ale stanowczy uprzejmie prosimy o wyznaczenie nam terminu spotkania w Pani biurze w Brukseli, najwcześniej jak to będzie możliwe, abyśmy mogli przedstawić Pani liczne przykłady niszczenia niezależności sądownictwa w niektórych państwach członkowskich.
Z poważaniem
Jean-Claude Wiwinius, Prezes Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Państw Unii Europejskiej
Jose Igreja Matos. Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów
Kees Sterk, Prezes Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa
Judicial-Networks-Letter-to-President-Elect-Mrs-Von-der-Leyen