Przedstawiciele polskiego rządu twierdzą, że wiedzą jak wybiera się sędziów w Holandii. SSP Iustitia to sprawdziło

0
(0)

W artykule opublikowanym 21 lipca 2017 r. w holenderskiej gazecie Volkskrant, dziennikarka Carlijne Vos polemizuje z argumentem polskiego rządu, który twierdzi, że sędziowie w innych krajach nominowani są przez polityków oraz, że politycy, a także przedstawiciele rządu, król lub premier mogą blokować nominację danego sędziego, ponieważ od ich podpisu zależy, czy będzie ona miała moc prawną.

pełny tekst w załączeniu

W artykule dziennikarka cytuje wypowiedź wiceprzewodniczącego Holenderskiej Rady Sądownictwa (Raad voor de Rechtsprak) K. Sterka, w której stanowczo zaprzecza on temu twierdzeniu. “W Holandii nie ma nominacji politycznych. Selekcja sędziów dokonywana jest przez nich samych, przez sądy i Sąd Najwyższy. Jedynym kryterium wyboru wiedza danego kandydata. Podczas wyboru sędziego nie można nawet mówić o jego poglądach politycznych czy wyznaniu. Podpis króla lub ministra ma znaczenie tylko i wyłącznie formalne.”

Argument polskiego rządu odrzuca również cytowany przez dziennikarkę Jan Oster, wykładowca Prawa i Systemu Instytucjonalnego UE na Uniwersytecie w Lejdzie. “Jeśli nawet Polska miałaby rację, że sędziowie w innych krajach Europejskich nie są neutralni politycznie, to nie usprawiedliwia to całkowicie niedemokratycznych reform własnego systemu prawnego. Nie ma czegoś takiego jak “częściowo bezprawne”. Polska ingerencja w system prawny jest całkowicie bezprawna, i stoi w sprzeczności z konstytucją, z uznanymi międzynarodowo zasadami prawnymi i z wolnością mediów.”

Również Sieć Rad Sądownictwa (ENCJI) dementuje informację o rzekomym upolitycznieniu sądów. Sędziowie borykają się wprawdzie w swojej pracy z próbami wpływania na ich pracę przez polityków, media  lub opinie publiczną, pokazuje badanie wykonane na zlecenie tej organizacji, przeprowadzone wśród 11 tysięcy sędziów, ale w krajach takich jak Holandia, krajach skandynawskich czy Wielkiej Brytanii i Irlandii sędziowie pozytywnie wypowiadają się o wysokim poziomie ich niezawisłości. Badanie pokazuje również, że sędziowie w Europy Wschodniej częściej mają do czynienia z próbami przekupstwa i korupcją.

Polska, powołując się na kwestię podpisu nominacji sędziowskiej próbuje odwrócić uwagę od całkowicie niedemokratycznych procesów, jakie dzieją się obecnie w tym kraju, pisze dziennikarka powołując się na wykładowcę Jana Ostera z Uniwersytetu w Lejdzie: “Polski rząd poprzez tego typu oszczerstwa próbuje interpretować dosłownie literę prawa. Ustalenie,  że nominacja musi być podpisana przez reprezentanta rządu to jedno, ważne są jednak intencje, cały pakiet zmian. W Polsce, wkrótce jedna partia polityczna będzie decydować o tym kto  i w jaki sposób wydaje wyroki. Taka bezpośrednia forma politycznego wpływu nie występuje nigdzie w UE.”

Europejskie Rady Sądownictwa wyrażają zaniepokojenie podważaniem niezawisłości Polskich sędziów. Rada nie zaprzecza, że w innych krajach europejskich dochodzi do nacisków politycznych na sędziów. “W krajach tych działają jednak mechanizmy  kontroli i równowagi.” “Polska prowadzi ideologiczną walkę przeciwko niezawisłości sądów. To w Europie sytuacja bez precedensu.”

 

Worden in andere EU-landen ook rechters door politici benoemd, zoals Polen beweert? Nou nee – Buitenland – Voor nieuws, achtergronden en columns

In Nederland of andere lidstaten kunnen politici ook de benoeming van rechters tegenhouden: een vertegenwoordiger van de regering – de minister van Justitie, de koning of de premier – zet immers de definitieve handtekening onder het contract. Met dit argument kaatst de Poolse regering alle Europese kritiek op de hervormingen terug.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments