Turcja stanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, który przyjął skargi 546 sędziów i prokuratorów tureckich

17 maja 2019 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka powiadomił rząd Turcji o przyjęciu wniosku w sprawie Altun przeciwko Turcji (wniosek nr 60065/16) i 545 innych wniosków.

Wnioski dotyczą w szczególności tymczasowego aresztowania sędziów i prokuratorów po nieudanym zamachu stanu 15 lipca 2016 r. 546 wnioskodawców, pełniących służbę w aparacie wymiaru sprawiedliwości, zostało zawieszonych przez Najwyższą Radę Sędziów i Prokuratorów (Hakimler ve Savcılar Kurulu – HSK) na podstawie ich przynależności do organizacji „FETÖ / PDY” („Organizacja terrorystyczna Gülena”). Umieszczono ich w areszcie i postawiono przed sędziami pokoju, którzy potwierdzili ich tymczasowe aresztowanie.

Odwołania skarżących od tych decyzji zostały odrzucone. Indywidualne odwołania do tureckiego Trybunału Konstytucyjnego zostały również oddalone. Aresztowanych sędziów i prokuratorów oskarżono o przynależność do organizacji terrorystycznej. Postępowanie karne przeciwko nim nadal trwa. Skarżący w swoich wnioskach do ETPC  powołują się, w szczególności na Artykuł 5 (prawo do wolności i bezpieczeństwa), jak również na inne artykuły Europejskiej Konwencji Praw człowieka.

Szczegółowe zestawienie faktów przedstawiających wnioski skarżących i pytania skierowane do stron są dostępne na stronie internetowej Trybunału (wyłącznie w wersji francuskiej).

Ocena Czytelników
[Razem: 2 Średnio: 5]
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Możesz komentować z użyciem konta WordPress.com, Twittera, Facebooka, lub Google+.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o