Prezydent się złamał: dwoje starych-nowych sędziów Sądu Najwyższego

​Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 6 listopada 2018 r. do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej powołani zostali:

  • Pani Małgorzata Wąsek-Wiaderek
  • Pan Paweł Wiliński

Uroczystość wręczenia aktów powołania odbyła się w dniu 8 listopada 2018 r. w Pałacu Prezydenckim.

Nowo powołani sędziowie na złożenie ślubowania czekali ponad rok. Uchwałę z wnioskiem o ich powołanie Krajowa Rada Sądownictwa podjęła w dniu 26 maja 2017 r.
Kancelaria Prezydenta asekurując się wyjaśnia na stronie internetowej,

…że stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym w Izbie Karnej, na które powołanych zostało 2 sędziów Sądu Najwyższego zwolnione zostały w związku z przejściem sędziów w stan spoczynku na podstawie art. 111 § 2 ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2018 r. poz. 5 z późn. zm.), zgodnie z którym w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy o Sądzie Najwyższym, sędzia Sądu Najwyższego mógł przejść w stan spoczynku, składając za pośrednictwem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oświadczenie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Tych sytuacji nie dotyczy postanowienie Wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości zarządzające środki tymczasowe z dnia 19 października 2018 r. w sprawie C-619/18 R Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Ocena Czytelników
[Razem: 1 Średnio: 5]
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Możesz komentować z użyciem konta WordPress.com, Twittera, Facebooka, lub Google+.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o