4 czerwca 1989 r. Apel prezydentów

0
(0)

Szanowni Państwo,

4 czerwca 1989 roku to data szczególna w dziejach naszego państwa. To wtedy Polacy wzięli udział w wolnych wyborach do Senatu i częściowo wolnych wyborach do Sejmu, decydując o demokratycznej perspektywie naszego kraju.

Ówczesne zwycięstwo wyborcze Solidarności otworzyło drogę Polakom i innymi narodom Europy Środkowej i Wschodniej ku pełnej wolności i suwerenności, ku demokratycznym wolnościom obywateli.

Wraz z upadkiem muru berlińskiego, dzień 4 czerwca 1989 roku pozostaje symbolem pokojowej transformacji i końca zimnej wojny.

Dzięki tej przemianie i dzięki zdolności do współdziałania ponad podziałami politycznymi, osiągnęliśmy bardzo dużo. Członkostwo w NATO i Unii Europejskiej, budowa demokratycznego państwa prawnego, rozwój samorządności, nadrobienie wieloletnich gospodarczych zaległości to jedne z wielu konsekwencji ówczesnych zmian i wyborów; to zasługa wszystkich Polaków i ekip politycznych rządzących Polską po 1989 roku.

W najnowszej historii, 4 czerwca pozostaje jednym z nielicznych dni radosnego świętowania. Nie słyszymy jednak zapowiedzi publicznych obchodów tej pięknej rocznicy. Dlatego też, jako trzej byli prezydenci, zwracamy się z gorącym apelem o uczczenie 4 czerwca — dnia i święta polskiej wolności – w wymiarze obywatelskim. Zwracamy się z tym apelem do prodemokratycznych środowisk politycznych, do samorządów, do wolnych mediów, do organizacji pozarządowych i stowarzyszeń obywatelskich, do każdej polskiej rodziny, do każdego polskiego obywatela.

Bądźmy tego dnia widoczni, przypnijmy biało-czerwone kokardy narodowe, wywieśmy flagi, zorganizujmy okolicznościowe spotkania. Pokażmy wspólnie, jak istotną wartością jest dla nas odzyskana wolność. Bądźmy tego dnia razem!

Bronisław Komorowski Aleksander Kwaśniewski Lech Wałęsa

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments