Piotr Bogdanowicz: Również Prezydenta wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE wiąże!

5
(7)

Opinia prawna Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego, opracowana przez dr. hab. Piotra Bogdanowicza na temat skutków wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej w świetle prawa Unii Europejskiej.

W związku z tym, że wyrok wiąże wszystkie organy w Polsce, KRS w obecnym składzie i kształcie – jako organ, który w świetle Wyroku i wyroku SN nie jest niezależny od władzy ustawodawczej i wykonawczej – powinna zawiesić wszelką swoją działalność w trybie natychmiastowym. Wstrzymanie wszelkich postępowań nominacyjnych toczących się przy udziale KRS w obecnym składzie i kształcie oznacza, że również Prezydent (którego wyrok TSUE też wiąże) ma obowiązek zaprzestania podejmowania czynności zmierzających do obsadzenia wakatów na stanowiska sędziowskie. Ponadto, nie powinny być ogłaszane nowe konkursy na stanowiska sędziowskie.

Nie ulega wątpliwości, że Wyrok jest wiążący dla ustawodawcy, który powinien co najmniej zakończyć niezwłocznie kadencję KRS w obecnym składzie i kształcie oraz określić zasady wyboru nowych członków KRS w sposób zapewniający zgodność ze standardami europejskimi, a więc niezależność KRS od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a także zlikwidować ID oraz przekazać sprawy, którymi Izba ta się zajmowała, innej izbie SN (np. Izbie Karnej).

Opinia nt wyroku w sprawie KRS i ID

Fundacja im. Stefana Batorego

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 7

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments